Kajakiem na Przylądek Czterech Szkieletów

 

Pięć zakątków kajakowych powstanie na terenie Sadlińskich Łęgów w Dąbiu. Miasto Szczecin ogłosiło przetarg na projekt i prace budowlane, w ramach których powstanie tzw. Zespół przyrodniczo-rekreacyjny „Przylądek Czterech Szkieletów”.

 W ramach inwestycji powstanie pięć zakątków kajakowych:

Zakątek Jeziorna - zlokalizowany będzie na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie ul. Jeziornej, ok.200m od ujścia strugi Chełszcząca do jeziora Dąbie. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Zakątek zostanie zaprojektowany w charakterze „leśnego parkingu” – jako miejsce otwarte z zadaszonymi ławami do siedzenia, usytuowanymi przy placu manewrowym przeznaczonym na potrzeby rozładunku sprzętu wodnego – kajaków, a także jako punkt krótkiego wypoczynku dla użytkowników tras rowerowo – rolkowych. W części wodnej wprowadzone zostaną elementy umożliwiające wodowanie kajaków (slip) oraz usytuowany zostanie pomost cumowniczy dla kajakarzy. Zakątek przeznaczony będzie do cumowania do 4 kajaków.

Zakątek Płońska Kępa - zlokalizowany będzie w części wodnej, przybrzeżnej cypla Płońska Kępa. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony będzie dla użytkowników małych jednostek pływających – głównie dla kajakarzy. Zaprojektowany zostanie w charakterze „leśnego parkingu” – jako miejsce krótkiego wypoczynku na szlaku wodnym, w formie pomostu cumowniczego.

Elementy wyposażenia zakątka:

  • pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody,
  • zadaszony stół z siedziskami,
  • tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno -informacyjne,
  • drabinka zejściowa do wody,

Zakątek przeznaczony będzie do cumowania do 8 kajaków.

Zakątek Sadlińskie Łęgi - zlokalizowany będzie w części przybrzeżnej jeziora Dąbie, najdalej na północ wysuniętego cypla Sadlińskie Łęgi. Będzie niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników bardzo małych jednostek pływających – kajakarzy. Zostanie zaprojektowany o charakterze „leśnego parkingu” – jako miejsce krótkiego wypoczynku na szlaku wodnym, w formie pomostu cumowniczego.

Elementy wyposażenia zakątka:

  • pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody ,
  • pomost dojściowy,
  • pomost rekreacyjny,
  • zadaszony stół z siedziskami,
  • tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno - informacyjne.
  • drabinka zejściowa do wody.

Zakątek przeznaczony będzie do cumowania do 8 kajaków.

Zakątek Trzebuskie Łęgi - zlokalizowany będzie w części północnej rejonu Sadlińskich Łęgów, nieopodal granicy administracyjnej miasta Szczecin z gminą Goleniów. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. W części lądowej zostanie zaprojektowany w charakterze leśnego parkingu – jako miejsce krótkiego wypoczynku z wydzieloną częścią rekreacyjną. Dostępny będzie od strony wodnej i lądowej; usytuowany z uwzględnieniem uwarunkowań naturalnych, w miejscu istniejącej „dzikiej plaży” wykorzystywanej przez okolicznych mieszkańców od wielu lat. W części wodnej znajdzie się pomost cumowniczy dla kajakarzy. Zakątek przeznaczony będzie do cumowania do 8 kajaków.

Zakątek Chełszcząca - zlokalizowany będzie na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie wału przeciwpowodziowego, ok. 200m ma północ od ujścia do jeziora Dąbie strugi Chełszcząca. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowych. Zaprojektowany zostanie w charakterze „leśnego parkingu” – jako miejsce krótkiego wypoczynku z wydzielonym miejscem na ognisko.

Zakątek przeznaczony będzie do cumowania do 8 kajaków.

Termin wykonania przedmiotu zamówienia: 260 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy, w tym 125 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z przygotowaniem wniosku o zgłoszeniu robót nie wymagających pozwolenia na budowę.

Projekt pn. „Zespół przyrodniczo-rekreacyjny »Przylądek Czterech Szkieletów«” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. 

 

Źródło: szczecin.eu

2017/11/30
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście