Szczecin z dofinansowaniem na torowiska

 

Dzięki Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym Szczecin otrzyma 70 procent dofinansowania drugiego etapu przebudowy torowisk tramwajowych. Modernizacja dotyczy m.in. sieci w ciągu od alei Niepodległości po pętlę na Niebuszewie, alei Powstańców Wielkopolskich i na placu Szarych Szeregów, węzła Wyszyńskiego. W sumie z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20 Szczecin otrzyma 174,7 miliona złotych.

To kolejne duże przedsięwzięcie inwestycyjne realizowane przez członków Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego dzięki ZIT-om - mówi Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia SOM. - Nowoczesna infrastruktura będzie służyła mieszkańcom całej metropolii. Dzięki nowym torom komunikacja publiczna będzie bardziej atrakcyjna, pasażerowie pojadą szybciej i w bardziej komfortowych warunkach.

Wartość całej inwestycji przekracza 334,5 miliona złotych brutto. Szczecin otrzyma z funduszy unijnych 70 procent wydatków kwalifikowanych czyli 174,7 mln. Za te pieniądze do 2023 mają być zmodernizowane torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu alei Niepodległości - Wyzwolenia, Kołłątaja po pętlę na Niebuszewie, od placu Żołnierza Polskiego, przez pl. Hołdu Pruskiego po pl. Rodła oraz w ciągu al. Powstańców Wielkopolskich po pętlę na Pomorzanach. Roboty ruszą także na Mickiewicza od mostu Akademickiego do skrzyżowania z ul. Brzozowskiego, a także na placu Szarych Szeregów i węźle Wyszyńskiego. Zmodernizowane tory wraz z siecią pojawią się także na trasie „trójki” i szóstki” od ulicy Podwale, przez Kolumba po pętlę na Pomorzanach oraz w ciągu ulicy Nowej wraz ze skrzyżowaniem pod wiaduktem kolejowym.
Tramwaje Szczecińskie wzbogacą się także o nową infrastrukturę zasilającą i przebudują zajezdnię Golęcin.

- Dla nas jest także istotne, że budujemy spójny system komunikacji publicznej - podkreśla dyrektor Walaszkowski. - Poszczególne inwestycje ZIT-owskie realizowane przez członków SOM w połączeniu z budową Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej sprawią, że transport publiczny stanie się atrakcyjną i realną alternatywą dla stania w korkach jadąc samochodami osobowymi.


 

2018/03/26
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście