Stargard jeszcze bliżej Iny

Środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego pomogą władzom miejskim w Stargardzie w zagospodarowaniu terenów przyległych do rzeki Iny. Inwestycja zakłada powstanie nowoczesnej infrastruktury turystyki i rekreacji. Podpisanie umowy uruchamiającej wsparcie odbyło się w poniedziałek, 10 lipca 2017 roku w Stargardzie. W uroczystości udział wziął marszałek województwa Olgierd Geblewicz i prezydent Rafał Zając.

Z unijną pomocą na Inie wybudowane zostaną pomosty, a także zagospodarowany zostanie teren przyległy do rzeki, gdzie m.in. ustawione będą tablice informacyjne i ostrzegawcze znakujące szlak kajakowy. Ponadto inwestycja uwzględnia przebudowę alejek parkowych wzdłuż ulicy M. Skłodowskiej-Curie i w Parku Zamkowym oraz budowę trasy dla cyklistów właśnie od ulicy M. Skłodowskiej-Curie do ul. Popiela. Całość projektu dopełni oświetlenie ciągów pieszo-rowerowych i montaż siłowni plenerowej w Parku Jagiellońskim.

Stargard podobnie jak całe Pomorze Zachodnie zmienia się sięgając po unijne środki. Ina przepływająca oprócz Stargardu przez Goleniów i Recz, to 126 km ogromnego potencjału. Tą umową otwieramy kolejne rozdanie dofinansowania dla samorządowych inwestycji w turystkę aktywną i uzdrowiskową. Projekt to w rzeczywistości kontynuacja działań nad rzeką, która niedługo stanie się jeszcze bliższa mieszkańcom - powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Realizacja inwestycji przewidziana została od grudnia 2016 do września 2018 roku. Urząd Miejski w Stargardzie oszacował jej koszt na prawie 2,3 mln zł. Dofinansowanie z RPO WZ 2014-2020 wyniesie ponad 1,1 mln zł. Projekt będzie realizowany w ramach 4 Osi Priorytetowej „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.9 „Rozwój zasobów endogenicznych”.

Ufam, że to nie jest ostatnia umowa z unijnym wsparciem, jaką podpisujemy w perspektywie 2014-2020. Inwestycja jest elementem większej koncepcji, do którego zaliczyć można projekt „Stargard nad Iną”. Strategia miasta opiera się na potencjale turystycznym. Chcemy, aby mieszkańcy i turyści miło spędzali wolny czas, stąd stawiamy na kajaki, zabytki i rowery - mówił prezydent Stargardu Rafał Zając.

Umowa, która zostanie podpisana w Stargardzie będzie pierwszą z kolejnego pakietu porozumień z zachodniopomorskimi samorządami, które postawiły na inwestycje w turystykę aktywną i uzdrowiskową. Pod koniec czerwca br. Zarząd Województwa przyznał dofinansowanie unijne z RPO WZ 2014-2020 dla następnych 17 jednostek. To np. Miasto Świnoujście, Gmina Darłowo, Miasto Koszalin, Gmina Dziwnów, Gmina Barlinek, Gmina Połczyn-Zdrój czy Gmina Kamień Pomorski. W sumie Urząd Marszałkowski przekaże beneficjentom na zaplanowane przez nich zmiany w infrastrukturze ponad 30 mln zł. Pomogą one m.in. w przebudowie parków miejskich, modernizacji promenad, dalszej rozbudowie przystani kajakowych czy budowie kładek spacerowych.

 

Źródło: WZP

2017/07/11
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście