Dokument przyjęty przez Walne Zebranie
Członkowie Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego jednogłośnie przyjęli dokument „Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego do roku 2030 (z perspektywą 2040)” stosowną Uchwałą w dniu 28 listopada 2023 r.
Na poziomie krajowym konieczność planowania rozwoju miast z wykorzystaniem idei SUMP obejmującego całe miejskie obszary funkcjonalne jako narzędzia integrującego politykę transportową z polityką przestrzenną oraz dostrzegającego zależności pomiędzy poszczególnymi gałęziami transportu została uwzględniona w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu 2030 (SRT 2030) oraz w Krajowej Polityce Miejskiej 2030 (KPM 2030). Strategie te podkreślają znaczenie promocji SUMP oraz opierania strategicznego planowania mobilności miejskiej na planach opracowywanych w procesie partycypacji społecznej.
Biorąc pod uwagę szczególny wpływ koncepcji SUMP na zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu na środowisko oraz zdobyte doświadczenia w trakcie prowadzonego
w latach 2019-2023 pilotażowego projektu, a także wymagania postawione przed Polską
w kontekście zarządzania funduszami UE w perspektywie finansowej 2021-2027, zapisy Umowy Partnerstwa (tj. dokumentu określającego strategię wykorzystania funduszy europejskich w ramach polityk unijnych: polityki spójności i wspólnej polityki rybołówstwa w Polsce w perspektywie finansowej 2021-2027) wskazują na następujące wymagania
w odniesieniu do Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej:
1. Inwestycje w zrównoważoną mobilność miejską będą opierać się na odpowiednim planowaniu mobilności miejskiej, które przyjmie następujące formy:
- we wszystkich miastach wojewódzkich oraz w gminach położonych w ich miejskich obszarach funkcjonalnych przyznanie dofinansowania projektom będzie uzależnione od przyjęcia SUMP,
- w innych miastach powyżej 100 000 mieszkańców oraz w gminach położonych
w ich miejskich obszarach funkcjonalnych przyznanie dofinansowania projektom będzie uzależnione od przyjęcia SUMP lub innego dokumentu z zakresu planowania transportu miejskiego oraz zobowiązania, że SUMP zostanie przyjęty nie później niż do 31 grudnia 2025 r., - w pozostałych miastach poniżej 100 000 mieszkańców przyznanie dofinansowania projektom będzie uzależnione od przyjęcia odpowiedniego dokumentu z zakresu planowania transportu miejskiego (np. odpowiednio dostosowanej strategii ZIT), przy czym preferowany będzie SUMP;
2. W przypadku wymogu przyjęcia SUMP przez beneficjanta, wymóg ten będzie uznany
za spełniony, jeżeli Plan:
- będzie obejmował właściwy funkcjonalny obszar miejski,
- będzie zgodny z obowiązującym komunikatem Komisji Europejskiej dotyczącym SUMP oraz wymogami SUMP,
- określonymi we właściwym obowiązującym rozporządzeniu UE w sprawie sieci
TEN-T, - będzie przyjęty przez organ właściwy terytorialnie oraz rzeczowo, w formie zapewniającej praktyczną realizację postanowień SUMP.
3. W programach:
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEniKS),
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW),
- Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027 (PT FE),
- Fundusze Europejskie dla poszczególnych regionów 2021-2027 (w większości
z 16 programów) znajdują się zapisy o możliwości finansowania SUMP i ich aktualizacji, a w ramach Pomocy Technicznej kontynuowanie wsparcia doradztwa technicznego po zakończeniu obecnie realizowanych projektów wsparcia.
Biuro Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego na podstawie Uchwały nr 1/III/2022 Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego przystąpiło w roku 2022 r. do opracowania i złożenia wniosku
o dofinansowanie w trybie pozakonkursowym na projekt dotyczący Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej SUMP w ramach działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach finansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020, na które uzyskało dofinansowanie. Od tego czasu prowadzone były prace
z wybranym w ramach postępowania Wykonawcą, które doprowadziły do opracowania dokumentów:
- Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego do roku 2030 (z perspektywą do roku 2040)
- Prognozy oddziaływania na środowisko Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej SOM.
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego do roku 2030 (z perspektywą do roku 2040) jest dokumentem obejmującym wszystkie aspekty mobilności w obszarze metropolitalnym, zaś prognoza oddziaływania na środowisko jest dokumentem oceniającym skutki wdrażania SUMP SOM na środowisko naturalne. Oba dokumenty sporządzono zgodnie z zaleceniami europejskimi.
Plan ma charakter strategiczno-operacyjny, który ułatwia planowanie transportu
z uwzględnieniem zagadnień związanych z: planowaniem przestrzennym, ochroną środowiska, polityką społeczno-gospodarczą i bezpieczeństwem ruchu drogowego. Wskazuje on również kierunki działań, które w zrównoważony sposób odpowiadają na potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów, z uwzględnieniem różnych grup interesariuszy.
Plan spełnia potrzeby mobilności osób i gospodarki w obszarze metropolitalnym oraz w jego otoczeniu, przy zachowaniu dążenia do zapewnienia lepszej jakości życia mieszkańców SOM. W dokumencie zdefiniowano: wizję, cele nadrzędne i cele szczegółowe oraz dopasowane do tych celów działania i rekomendacje. Zapisy SUMP SOM uwzględniają dokumenty planistyczne wyższego rzędu i gminne.
Kwestie integracji przeanalizowano na różnych płaszczyznach, a rekomendacje sformułowano w oparciu o potrzeby zdefiniowane w procesie kilkuetapowego udziału społecznego, obejmującego m.in.: badania ilościowe (wywiady telefoniczne, ankiety), badania jakościowe poprzez grupy fokusowe/warsztaty service design (przy udziale mieszkańców, organizacji pozarządowych, ekspertów i przedstawicieli administracji publicznych); wywiady indywidualne (IDI) czy trwający na przestrzeni styczeń – listopad 2023 etap procesu konsultacji społecznych w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego zrzeszonych w Stowarzyszeniu Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Finalny dokument SUMP SOM zawiera zestaw wskaźników do oceny efektywności działań i celów jak też określa zasady monitoringu, dzięki którym możliwe będzie opracowywanie raportów z realizacji oraz weryfikowanie postępu prac przy wdrażania Planu.