Szczeciński Grudzień ‘70. Wydarzenia upamiętniające

Chcąc wyrazić szacunek dla ofiar oraz bohaterów wydarzeń Grudnia ‘70, w najbliższy czwartek (17 grudnia) odbędą się wyjątkowe przedsięwzięcia upamiętniające okrągłą rocznicę wydarzeń, które już na zawsze wpisały się w historię nie tylko naszego miasta.

„Czarny czwartek” to dzień, który tragicznie zapisał się na kartach najnowszej historii Polski. To także kolejny z niezwykle ważnych elementów budujących naszą szczecińską tożsamość. 50 lat temu, polskie społeczeństwo, a szczególnie robotnicy ze Szczecina i innych miast Wybrzeża, powiedzieli dość siermiężnej rzeczywistości i upomnieli się o godne warunki życia i pracy.

Ówczesna władza zamiast dialogu wybrała terror i przemoc. Pomimo tego, że zbrodniczy system przetrwał w Polsce, prawie kolejne dwie dekady, to między innymi dzięki odważnej, zdeterminowanej i bohaterskiej postawie szczecinian rozpoczął się proces upadku komunizmu, który doprowadził do wolnościowych przemian w Polsce i w wielu innych państwach Europy.

Tegoroczne obchody Grudnia ’70 rozpocznie wyjątkowy koncert z cyklu Brillante, który odbędzie się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. 

Dokładnie pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeń, w złotej sali Filharmonii zabrzmią „Ballady grudniowe”, czyli zbiór symbolicznych utworów poświęcony pamięci osób, które w trakcie walki o wolność, poniosły największą ofiarę. W programie koncertu znalazły się również m.in. pieśni do słów wybitnego poety Leszka Aleksandra Moczulskiego. Nie zabraknie także pieśni „Szczecińska ballada”, „Podzwonne” i „Śpiewajcie, rodacy”, czyli wierszy nieznanych autorów – robotników Grudnia 1970 roku, do których muzykę w 2010 roku skomponował Ryszard Leoszewski. Niezwykle symbolicznie zabrzmią również utwory do wierszy, zmarłego w grudniu 1938 roku w radzieckim łagrze, wspaniałego poety Osipa Mandelsztama.

Początek wydarzenia, które będzie transmitowane m.in. za pośrednictwem profilu Filharmonii na portalu Facebook, zaplanowano na godzinę 19.00. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące koncertu dostępne będą na stronie internetowej instytucji.

Tuż po koncercie, o godzinie 20.30 zapraszamy na finał „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” – 1970 – 1990. Jest to cykliczny, ogólnopolskim konkurs historyczny dla uczniów II klas licealnych i III technikum. Każdego roku bierze w nim udział kilka tysięcy uczniów z całej Polski, a jego zwycięzcy otrzymują m.in. promesy indeksów na studia stacjonarne Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Gdańskiego, Wrocławskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tegoroczne obchody rocznicy Grudnia ’70 zwieńczy wieloelementowe widowisko historyczne, którego początek zaplanowano na godzinę 21. Będzie to swoista ilustracja tamtych tragicznych wydarzeń. Około 40 artystów przedstawi sceny, które 50 lat temu rozgrywały się na ulicach naszego miasta. Inscenizację zakończy odczytanie nazwisk ofiar śmiertelnych zajść.

Zarówno finał konkursu „Olimpiady Solidarności”, jak również widowisko historyczne, będzie można obejrzeć za pośrednictwem profilu Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Ponadto, wszystkie wyżej wymienione wydarzenia, które będą miały miejsce 17 grudnia br., będą transmitowane także za pośrednictwem profilu Wiadomości Szczecin

Dodatkowo, tego dnia będziemy mogli również podziwiać biało-czerwoną iluminację szczecińskich  Dźwigozaurów oraz budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

Źródło: www.szczecin.eu