Dni Skandynawskie 2024 startują

Nowe pomysły, innowacyjne rozwiązania i nieoczywiste partnerstwa, które nakreślają kierunki rozwoju Szczecina. To właśnie Dni Skandynawskie, czyli wydarzenie, które już od dekady rozwija nasze miasto.

Tematy na czasie

Już po raz dziesiąty rozpoczynamy w Szczecinie Dni Skandynawskie. To miejsce spotkania przedstawicieli biznesu, edukacji i samorządu, po to aby rozmawiać o tym, co nas łączy, gdzie możemy współpracować i jakie projekty mogą być u nas tworzone – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Podczas tegorocznej edycji Dni Skandynawskich będziemy mieli okazję przyjrzeć się kwestiom związanym z coraz bardziej rozpowszechniającą się w dzisiejszym świecie sztuczną inteligencją. Co nowego może ona wnieść w świat edukacji i jak będzie ona wpływać na rozwój ludzi? Jaki potencjał i szanse drzemią za obecną technologią i na co powinniśmy zwrócić uwagę, by korzystać z niej we właściwy, rozsądny i bezpieczny sposób? To tylko kilka zagadnień, które będą omawiane podczas debat, rozmów i warsztatów. Nie zabraknie także tematów dotyczących etyki biznesu i rynku pracy, widzianym zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i młodego człowieka, który dopiero przekracza próg swojego życia zawodowego.

Atrakcje dla mieszkańców

W części wydarzeń towarzyszących zaplanowano liczne atrakcje kulturalne m.in.: rajd rowerowy, wystawy, koncerty i spektakle. Najbardziej efektownym wydarzeniem będzie jednak Parada Skandynawska, która wyruszy 10 maja br.  (piątek) o godz. 11.00 z pl. Lotników. Tym razem na czele barwnego pochodu stanie kilkunastoosobowy zespół sambowy Bloco Pomerania, który poprowadzi uczestników marszu przez al. Papieża Jana Pawła II w kierunku Szpinakowego Pałacu. W kolorowym korowodzie będą uczestniczyć nie tylko dzieci i młodzież, ale także wszyscy chętni mieszkańcy miasta.

Po zakończeniu części paradnej odbędzie się Piknik Skandynawski

–  Około 13.00 przejdziemy na Jasne Błonia, gdzie będą czekać na wszystkich niezwykłe atrakcje. Dzięki naszym partnerom będą leżaki, koce, przekąski, zabawy z piłkami, gry, kolorowanki czy warsztaty muzyczne – wylicza Dorota Kowalewska, koordynator ds. projektów z Domu Skandynawskiego.

Piknik to znakomita okazja do dobrej zabawy i relaksu na świeżym powietrzu w stylu „hygge”, a także możliwość poznania kultury krajów nordyckich w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia.

10. Dni Skandynawskie odbędą się w dniach 9-10 maja br. w Technoparku Pomerania w Szczecinie. Parterami wydarzenia są: Skandynawsko-Polska Izba Handlowa (SPCC) oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

Program | Dni Skandynawskie 2024 (szczecin.eu)