Świnoujście Portem Kultury 2021

Koncerty, warsztaty, wystawy, animacje, wykłady, spotkania autorskie i projekcje filmowe. Trzy letnie miesiące wydarzeń kulturalnych w otoczeniu archipelagu, morza, parku zdrojowego, uzdrowiska i portu. To wszystko będzie działo się w Świnoujściu – w Porcie Kultury 2021.

 – Wyeksponowanie potencjału lokalnych ośrodków kultury zapewni mieszkańcom województwa wsparcie w dostępie do wydarzeń kulturalnych. Co roku szanse na zaprezentowanie się otrzyma inny powiat. Chcemy, aby mieszkańcy bez względu na to czy mieszkają w małej czy dużej miejscowości uczestniczyli w koncertach, spektaklach czy wernisażach oraz poznali dorobek artystyczny twórców związanych z regionem – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz

Do Świnoujścia, miasta na prawach powiatu, z budżetu województwa zachodniopomorskiego trafi 100 tys. zł z przeznaczeniem na organizację cyklu wydarzeń kulturalnych oraz statuetka „Portu Kultury Pomorza Zachodniego”. To laureat pierwszej edycji marszałkowskiego konkursu „Port Kultury Pomorza Zachodniego”. 

– Przy wyborze laureata kierowaliśmy się m.in. walorami artystycznymi, kulturotwórczymi czy edukacyjnymi, a także nowatorstwem projektu. Jednym z kryteriów były też informacje dotyczące zaangażowania w realizację projektu organizacji pozarządowych – informuje członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska

Położenie Świnoujścia na 44 wyspach z dostępem do Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego, portem i marinami, definiuje je jako miasto nierozerwalnie związane z kulturą morską. Na terenie miasta funkcjonują m.in. kluby żeglarskie, szkoła morska. Dlatego tak często do występów zapraszani są muzycy szantowi. Pojawią się oni na scenie Muszli Koncertowej i w te wakacje. Także w tym czasie zaprezentowane zostaną, pierwszy raz na wyspach, dokumenty o tematyce żeglarskiej. Nie zabraknie wystaw o tematyce morskiej artystki Anny Wierzbickiej i fotografika Marka Wilczka. Na mieszkańców i turystów czeka też trochę historii. Podczas wykładów z historykami będzie można dowiedzieć się jak kształtowała się tradycja kulinarna regionu oraz o szpiegowskim starciu zimnowojennych mocarstw. Na terenie trzech wysp: Uznam, Wolina i Karsiboru zorganizowana zostanie gra terenowa „Archipelag pamięci”. Piękno przyrody, okalające wyspy, będzie można podziwiać m.in. na filmach i zdjęciach zrealizowanych przez fotografa i filmowca Krzysztofa Chomicza. W miejskiej galerii sztuki współczesnej ms44 natomiast odbędzie się wystawa podsumowująca nowatorski projekt skierowany do środowiska fotograficznego wysp „Jestem okiem”. W tej galerii odbędą się także spotkania autorskie z pisarzami związanymi ze Świnoujściem. 

Jednym z planowanych wydarzeń będzie rodzinny piknik Dzień Rybaka w ramach którego odbędą się pokazy kulinarne, wykład historyczny „Gawędy o moim mieście”, gry i konkursy dla najmłodszych oraz koncert.

 Letnie wydarzenia kulturalne w Świnoujściu od lat odbywają się w muszli koncertowej, podobnie będzie i w tym roku. Na tej scenie wystąpią m.in. Jose Torres, Havana Dreams czy trio tenorów: Kuczyk, Niewiadomski i Ruta. Pojawią się również lokalni artyści tacy jak: miejskie chóry Kantylena i Logos czy Orkiestra Wojskowa Marynarki Wojennej. Chętni  będą mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych, a na najmłodszych czekać będzie Wakacyjna Wyspa Piracka z wielotematycznymi animacjami dla dzieci.