Powstaje północna obwodnica miasta Stargard

W Stargardzie pełną parą idzie kolejna duża i ważna inwestycja. Budujemy odcinek północnej obwodnicy miasta. To następny projekt, który pomoże usprawniać ruch drogowy. Skorzystają na nim kierowcy, ale również piesi – mniej aut w centrum wpłynie na ich większe bezpieczeństwo. Fragment od ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej będzie kosztował około 10 000 000 zł.

mapa

– Roboty na budowie pierwszego odcinka wyraźnie postępują. Robimy spory krok ku wyprowadzeniu z miasta tranzytu pomiędzy Szczecinem a Goleniowem i umożliwieniu wyboru alternatywnej trasy samym mieszkańcom. Już pierwszy odcinek tej obwodnicy, w połączeniu z przebudowywanym wiaduktem na ul. Składowej, zdecydowanie poprawią jakość przemieszczania się po całym mieście. Jestem przekonany, że finalnie wszyscy docenimy i odczujemy jak ważny jest to projekt. Dopełnią go następne części planowane do realizacji przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i Zarząd Dróg Wojewódzkich, które złapią i wyprowadzą kolejne tysiące samochodów z ulic w Stargardzie – mówi prezydent Rafał Zając.

Cała obwodnica zacznie się na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przez budowany właśnie odcinek na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta. Docelowo włączona będzie do fragmentu przygotowywanego przez GDDKiA i łączącego drogi krajowe nr 20 i 10. Dzięki temu korzyści odczują zmotoryzowani i piesi mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina, ale także Śródmieścia. Nową drogą pojadą m.in. ciężkie transporty ze Stargardzkiego Parku Przemysłowego i terenów po ZNTK. Mniejsza liczba aut przełoży się na pewno na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Wzdłuż budowanej zupełnie nowej drogi będą chodniki i ścieżki rowerowe. Całość zostanie też odpowiednio oświetlona. Pojawią się również drzewa i krzewy. Ta część obwodnicy powinna zostać oddana do użytku najpóźniej w połowie 2023 r. Na inwestycję pozyskaliśmy prawie 5 500 000 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zdjęcia: Paweł Bieg, mapa: UM w Stargardzie