Świnoujście otwiera tunel pod Świną przed wakacjami.

39 metrów pod lustrem wody – to najniżej położone miejsce w tunelu, który pod cieśniną Świny łączy wyspy Uznam i Wolin. Cały tunel ma 1780 długości, a przejazd nim zajmie 2 minuty. Budowa jest już na finiszu.

Tunel Świnoujście

To będzie najdłuższy podwodny tunel w Polsce. Powstał w systemie zaprojektuj i zbuduj. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR – Gülermak. A inwestorem Gmina Miasto Świnoujście. Ona też w 15 procentach finansuje to gigantyczne – także finansowo –  przedsięwzięcie. Koszt budowy to ponad 900 mln złotych. Pozostałe 85 procent jest finansowane ze środków Unii Europejskiej.

– Już od dłuższego czasu przygotowujemy miasto na otwarcie tunelu i przyjęcie ruchu pojazdów – mówił dziś podczas konferencji prasowej Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz (na zdjęciu). – To zapewnienie miejsc postojowych, parkingów, ale także uruchomienie Inteligentnego Systemu Transportowego, który usprawni poruszanie się po mieście. Właśnie jesteśmy w trakcie rozstrzygania przetargu na jego wykonanie. Do końca lutego rozstrzygniemy także przetarg na odcinkowy pomiar prędkości w tunelu, który służyć ma bezpieczeństwu poruszających się stałym połączeniem.

To także przygotowanie miejskiej komunikacji autobusowej. Przez tunel będzie bowiem przejeżdżał miejski autobus. Będzie przystosowany do przewozu rowerów.

Tunel Świnoujście

W tej chwili tunel jest już gotowy w ponad 91 procentach. Montowane są jeszcze różnego rodzaju systemy, instalacje. Wykonawca szykuje się także do wylania asfaltu na jezdnię.

W samym tunelu będzie zainstalowanych  110 kamer, m.in. szybkoobrotowe do przybliżania w celu rozpoznania sylwetki, odczytania tablic rejestracyjnych a nawet naklejki z hologramem na szybie. W sumie na całym obiekcie (wraz z drogami dojazdowymi i budynkami obsługi) będą 143 kamery. Nad prawidłowym funkcjonowaniem tunelu i bezpieczeństwem będzie przez całą dobę czuwał kilkunastoosobowy zespół Działu Utrzymania Tunelu.

Ostatecznej daty oddania otwarcia tunelu jeszcze nie wyznaczono. Wiadomo jednak, że jego otwarcie nastąpi jeszcze przed tegorocznym sezonem letnim.

Po uruchomieniu tunelu Świnoujście przestanie w końcu być zdane wyłącznie na przeprawy promowe, a kierowcy skazani na nawet 2 godzinne oczekiwanie w kolejce na przeprawę z wysypy Wolin na Uznam i odwrotnie.

Z dwóch obecnie funkcjonujących przepraw promowych pozostanie tylko jedna – „Warszów”, która znajduje się w centrum miasta.

– To będzie nowe otwarcie w historii Świnoujścia – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Źródło: BIK UM Świnoujście