Zapraszamy na 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Trwa 18 edycja Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij.

Podróżnicy, reportażyści, artyści, miłośnicy wędrówek, tajemnic świata i jego różnorodności spotkają się w Gryfinie od 21 do 25 lutego 2024.

Niewielkie Gryfino stanie się na kilka dni podróżniczą stolicą Polski.

Przed nami blisko 60 atrakcji programowych, a wśród nich prezentacje, pokazy filmowe, spotkanie autorskie, degustacje smaków świata, warsztaty dla dorosłych i dzieci, koncerty i Bal Włóczykija.

Tegoroczny Włóczykij będzie szczególny – festiwal osiągnie pełnoletność. Z tego tytułu możemy oczekiwać niespodzianek.

– Przed nami wyjątkowe spotkania– mówi organizator Mateusz Woźniakowski. – W tym roku ze swoimi opowieściami zawitają do nas doskonale znani już goście i podróżnicy oraz twórcy, którzy odwiedzą Gryfino po raz pierwszy lub po raz pierwszy, jako prelegenci. Zależało nam, aby na osiemnastą edycję, pokazać jak najwięcej regionów świata i pasjonujących historii z nimi związanych. W tym roku podróżujemy po całej kuli ziemskiej. Dla nas każda podróż jest ważna – godna podziwu wyprawa na skraj świata, na najwyższy szczyt i ta mniejsza, lokalna. Proste podróże także mogą być wielkie. Wszystko zależy od tego, jak się je przeżywa.

Gośćmi festiwalu będą m.in. Piotr Wnuk, Marta Pruchnicka, Emma Pawłowska, Adam Stecyk, Weronika Mliczewska, Michalina Kupper, Agnieszka Dziadek, Krzysztof Krygier, Piotr Kilian, Zuzanna Wojcińska, Ewa Chwałko, Piotr Gawlikowski, Agnieszka Kępska, Leszek Naziemiec, Maria Chrostowska, Katarzyna Augustyn, Robert Maciąg, Robert Łyczak, Dorota Szparaga, Mateusz Fabiszak, Przemek Lewandowski, Jakub Rybicki, Andrzej Maziakowski, Olga Dębicka, Tomasz Owsiany, Krzysztof Batycki.

Będzie także specjalne łączenie live z Tajwanu z Jurkiem Arsobą, który obecnie realizuje projekt „TAJWAN piesza pętla 2024”.

Odbędą się spotkania autorskie z Dorotą Filipiak, autorką książki „Rumunia. Pęknięte lustro Europy”, Stasią Budzisz, która opowie o swojej najnowszej książce „Welewetka. Jak znikają Kaszuby”  i Olgą Dębicką, autorką książki „Podróżować znaczy żyć”.

Włóczykij to także filmy.

Publiczność festiwalu będzie miała okazję obejrzeć „Bezdroża” Mikaela Lypinskiego, film przedstawiający życie niewielkiej komuny, mieszkającej na łonie natury Oregonu, dokument „Ińskie lata – gdzie gwiazdy rezygnują z blasku” Kahy Hoffmann oraz „Siotrzeństwo świętej sauny”, film który był estońskim kandydatem do Oscara.

W części muzycznejWłóczykija odbędą się koncerty zespołów Dubska i Chrust oraz wokalisty Hey Hato.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności w programie znalazły się także zajęcia dla najmłodszych, czyli Mały Włóczykij. Młodsi uczestnicy będą mieli okazję m.in. poznać tajemnice gór z Alicją Kuchar, czy tradycje i obyczaje Chin z Robertem Maciągiem.

Czekają nas także kulinarne niespodzianki: prezentacja najzdrowszego jedzenia pn. „Leśne smaki”, oferująca herbaty i kawy z rożnych zakątków Herbaciarnia, oraz spotkanie ze smakiem prawdziwego kakaowca. Swoje popisowe dania przygotują także gospodynie z KGW z Wirowa.

Odbędzie się oczywiście tradycyjny Bal Włóczykija, w tym roku pod hasłem „Ten pierwszy raz”…

Włóczykij, prócz podroży fizycznych, kulinarnych, filmowych, to także podróże duchowe. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędzie się m.in. relaksująca sesja w dźwiękach mis i gongów a także warsztaty jogi.

Z programem festiwalu można zapoznać się „tutaj”. (Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie)

Pod tym linkiem trwa sprzedaż karnetów na festiwal, a także biletów jednodniowych, biletów na koncerty i inne wydarzenia Włóczykija. 

Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie oraz FB

Wydarzenia w ramach festiwalu będą odbywać się w budynku Gryfińskiego Domu Kultury (ul. Szczecińska 17) oraz Klubie Festiwalowym (dawny Pub Wrota do sławy, ul. Szczecińska).

plakat