Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS jako miejsce do życia. Miasto posiada bogatą ofertę kulturalną oraz przyjazną mieszkańcom przestrzeń miejską. Zwany czasem miastem zieleni, ma ogółem ponad 500 ha terenów zieleni miejskiej i jest otoczony wodami. Jeśli chodzi o życie kulturalne, miasto może poszczycić się trzema teatrami, operą oraz nową filharmonią, która zdobywa nagrody nie tylko za swoje koncerty, ale także za architekturę.

Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych.  

Wsparcie administracji publicznej na wysokim poziomie. Na terenie Szczecina aktywnie działa wiele instytucji otoczenia biznesu, które pozostają do dyspozycji przedsiębiorców. Ich działalność skierowana jest do wszystkich zainteresowanych rozwojem biznesu w Szczecinie. Wsparcie administracji publicznej w mieście zostało ocenione bardzo wysoko 6,5/10 – drugi najwyższy wynik w raporcie. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego Technopark Pomerania, Północnej Izby Gospodarczej, Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz wielu innych organizacji.

Mamy możliwości, by stać się polskim hubem offshorowym. Ten scenariusz już się realizuje. Powstają kluczowe elementy tego procesu. Trzy potężne fabryki komponentów do farm wiatrowych powstaną w Szczecinie. W styczniu duńska firma Vestas zapowiedziała budowę drugiego zakładu produkcyjnego w naszym mieście, a hiszpański Windar podpisał ostateczną umowę dzierżawy terenu, na którym powstanie ich zakład. Z kolei w Świnoujściu trwa budowa terminalu instalacyjnego. Od kilku lat Szczecin coraz częściej zauważany jest także przez inwestorów poszukujących nowych lokalizacji pod inwestycje biurowe i magazynowe – komentuje Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina

Miasto stawia na rozwój uczelni. Oferta edukacyjna Szczecina jest szeroka, studenci mogą wybierać spośród ponad 160 kierunków studiów na 16 uczelniach wyższych, publicznych oraz niepublicznych. Najchętniej wybierany Uniwersytet Szczeciński kształci studentów w wielu specjalizacjach, jednak absolwenci kierunków finansowych, księgowych, jak i filologicznych zdobywają najbardziej pożądane obecnie na rynku umiejętności i wiedzę.

<<<< Kompletny raport >>>>

Źródło: https://arms-szczecin.eu/