Krzyż pokutny

Stargardzki krzyż pokutny, to największy w Polsce i drugi w Europie co do wielkości krzyż pokutny. Znajduje się na niewielkim wzniesieniu przy rozwidleniu dróg ze Stargardu na Chociwel i Nowogard. Krzyż pochodzi z 1542 r. i jest zadośćuczynieniem za zabójstwo Hansa Billekego przez jego kuzyna Lorentza Madera. Istnieją opowieści, które przybliżają motywy tej zbrodni, jednakże nie mając źródłowego potwierdzenia pozostać muszą w sferze domniemań.

Stargardzki krzyż, to krzyż łaciński o wysokości 3,77 m, z czego ok. 90 cm znajduje się w ziemi. Rozpiętość jego ramion to 1,45 m, a waży około dwóch ton! Został wykuty w miejscowym warsztacie z jednego bloku wapienia skandynawskiego, pochodzącego z Gotlandii albo Olandii. Po obu jego stronach znajdują się wyryte gotyckim pismem trzy inskrypcje. Na licu wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, w koronie cierniowej i napisem INRI. Poniżej inskrypcja w języku dolnoniemieckim: „Boże bądź łaskaw dla Hansa Billeke, roku 1542”. Na rewersie krzyża znajduje się zapis: „Roku 1542 został zabity żelaznym prętem Hans Billeke przez Lorentza Madera jego matki siostry syna”.

Stargardzki krzyż pokutny jest unikatowym obiektem tego typu w Stargardzie i jednocześnie jest rzadkością w skali Pomorza Zachodniego.