Stepnica gminą czterech przystani

W gminie Stepnica znajdują się aż cztery przystanie żeglarskie: dwie  większe w Stepnicy na Kanale Młyńskim na 300 jednostek pływających oraz w centrum Stepnicy im. Kapitana Roberta Hilgendorfa na 40 jednostek. Ponadto ogólnodostępna  Przystań Żeglarska w Gąsierzynie oraz należąca do inwestora prywatnego Przystań Żeglarska w Kopicach. W sumie w gminie może zacumować 400 jachtów.

– Przystań Żeglarska na Kanale Młyńskim w Stepnicy

Usytuowana jest w północnej części miasta, może pomieścić jednocześnie od 250 do 300 jednostek pływających. Marina jest częścią Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.   Głębokość kanału 2,5 m, długość 780 m, co daje 1560 metrów nabrzeża do cumowania. Choć szerokość kanału wynosi od 12 do 20 metrów, można tu bezpiecznie manewrować, ponieważ kanał jest osłonięty od wiatru i nie ma w nim zafalowania, a w głębi portu znajduje się obrotnica, ułatwiająca większym jednostkom zawracanie. Przystań posiada slip, drogę dojazdową, a odległość z przystani do centrum Stepnicy, gdzie znajdują się sklepy, bary i bank wynosi około 500 m. Na przystani działa bosmanat, budynek który nadwieszony jest nad kanałem.  Przystań jest pod stałym nadzorem osobowym z monitoringiem. Wyposażona jest w sanitariaty, słupki prądowe i wodne wzdłuż linii cumowniczej. Nad brzegiem kanału ustawiono ławki i latarnie, a wzdłuż kanału ciągnie się droga z bruku kamiennego, co dodaje obiektowi charakteru starej mariny.

Współrzędne geograficzne przystani: 53° 39,1N; 14° 36,6E 

72-112 Stepnica ul. Rybacka 7,   Tel.: 513 131 384,   e-mail: biuro@lok-stepnica.pl

Przystań im. Kapitana Roberta Hilgendorfa w Stepnicy

Znajduje ona  się na obszarze pomiędzy częścią basenu przeładunkowego, a częścią rybacką w Porcie Morskim w Stepnicy, tuż przy brzegu tzw. „Dzikiej Plaży” z Amfiteatrem, w którym w sezonie letnim odbywają się wszelkiego rodzaju koncerty, imprezy również dla żeglarzy. Usytuowanie przystani jest doskonałe – smażalnie, port rybacki i plaża są tu w zasięgu wzroku.

Przystań oddana do użytkowania w sezonie żeglarskim 2014. Składa się z betonowych pomostów pływających, sektorowych. Przystań o głębokości 2,5 może jednorazowo przyjąć nawet 40 jednostek. Przystań od strony północnej i południowej zabezpieczona jest falochronem, wyposażona w slip do wodowania, słupki prądowe. Na przystani znajduje się bosmanat z zapleczem  sanitarnym, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Współrzędne geograficzne:  53° 38’58,16”N; 14° 37’09,37”E,

Dane kontaktowe:  72-112 Stepnica ul. Tadeusza Kościuszki 24a,   e-mail: ciołek.konrad@poczta.onet.pl

Przystań w Gąsierzynie

Jest ona także elementem Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Przystań wyposażona jest w nabrzeże z miejscami cumowniczymi. Na terenie przystani wiata z ławkami i miejsce na ognisko. Cały teren jest oświetlony oraz objęty monitoringiem. Przystań w Gąsierzynie spełnia funkcję publicznego miejsca postojowego dla żeglarzy. Z przystani do wsi jest zaledwie 350 m, a tam możliwość zaopatrzenia się w artykuły spożywcze w miejscowym sklepie lub nabycia u gospodarzy np. wiejskich jaj, serów. Zacumować tu może około 10 – 20 jednostek. Korzystanie z przystani jest bezpłatne.

Współrzędne geograficzne przystani:  53° 40,0N; 14° 34,2E

Przystań Żeglarska w Kopicach

To bardzo urokliwa marina  inwestora prywatnego,  posiada dwa baseny do cumowania około  40 jednostek sportowo-żeglarskich. Przy przystani znajduje się slip do wyciągania/wodowania sprzętu. Przystań jest osłaniana przez  falochrony pokryte drewnianymi pomostami, wyposażona jest także w sanitariaty, oświetlenie i bosmanat.  Korzystający z przystani mają możliwość podłączenia do energii elektrycznej, korzystania z ujęcia wody, WC. Głębokość zanurzenia to ok. 0,80 m. Przystań funkcjonuje całorocznie, a z ochroną od maja do września. Przy przystani funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu LATARNIK, w której wypożyczyć można sprzęt pływający, rowery turystyczne czy skorzystać z taxi wodnego np. przeprawiając się z rowerami do Trzebieży. Można także wynająć domek, postawić namiot lub udać się w rejs po zalewie jachtem żaglowym.  

Współrzędne geograficzne przystani:  53° 41, 86’N;  14° 32,55’E

Dane kontaktowe  Kopice, 72-112 Stepnica  e-mail: lech_zajda@poczta.onet.pl  www.latarnik-kopice.pl

Powrót do mapy