Kultura zdalna – ZAPRASZAMY

Koncerty, wystawy, spotkania z pisarzami, spektakle i warsztaty teatralne – wszystko bez wychodzenia z domu, czyli w sam raz na ten czas. Szczecińskie instytucje kultury przygotowały bogatą ofertę zajęć i atrakcji, które pomogą kreatywnie spędzić wolny czas w domu. To godziny materiałów filmowych oraz wiele inspirujących zadań, dostępnych za darmo w Internecie.

Gra muzyka (poważna)

Filharmonia im. M. Karłowicza szykuje kolejną premierę on-line, czyli koncert, który szczecińscy melomanami będą mogli zobaczyć w serwisie YouTube oraz na Facebooku instytucji.29 marca br. (niedziela) o godz. 19.00, zostanie zaprezentowany „Koncert fortepianowy a-moll, op. 16” Edvarda Griega. Będzie to premiera nagrania dokonanego podczas koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, której towarzyszył hiszpański wirtuoz fortepianu – Joaquín Achúcarro. Przypomnijmy, że od kilku dni dla internatów jest też dostępny pełny zapis koncertu „I żyli długo i w Szczecinie”.

Ekipa Filharmonii nie zapomina również o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta! Specjalnie dla nich zainicjowano cykl „EduPoranków z Filharmonią”, podczas których uczestnicy zajęć będą m.in. słuchać muzyki, śpiewać i uczyć się. Zajęcia już trwają! Szczegóły na ten temat dostępne są na stronie internetowej Filharmonii w zakładce EduFilharmonia.

Gra muzyka (na luzie)

Dom Kultury Słowianin przypomina wydarzenia, które odbyły się w tym kultowym klubie. W ramach akcji „Z dziejów Słowianina” na Facebooku instytucji przypominane są fragmenty koncertów i festiwali, a także rozmowy z artystami, którzy wystąpili na scenie „Słowianina”. 

Ponadto 30 marca br. (poniedziałek) w ramach Małej Akademii Bluesa zostaną zainicjowane bezpłatne lekcje gry na gitarze dla początkujących (oczywiście on-line). W roli mistrza – Waldemar Baranowski z zespołu After Blues.

Książka to jest to

Miejska Biblioteka Publiczna na swoim kanale w serwisie YouTube udostępniła nagrania wideo spotkań autorskich, prelekcji i dyskusji, które w ostatnich latach odbywały się w salonie Promedia. W materiałach pojawiają się znani pisarze, reportażyści i fotoreporterzy, m.in.: Olga Tokarczuk, Filip Springer czy Daniel Odija. Poza tym bibliotekarze będą zamieszczać też recenzje książek. Warto zatem śledzić profil MBP na Facebooku. Wkrótce udostępnione zostaną również strony z bezpłatnym dostępem do e-booków, audiobooków, filmów, zasobów bibliotek cyfrowych, a 1 kwietnia czytelnicy otrzymają kolejną pulę 1 350 kodówdo aplikacji Legimi. Dzięki temu przez kolejny miesiąc będą mogli korzystać z ponad 60 tysięcy materiałów cyfrowych. Czytelnik zainteresowany otrzymaniem kodu powinien wysłać e-mail na adres MBP, w treści wiadomości należy podać imię i nazwisko oraz numer karty czytelnika.

Teatr dla dzieci

Lalkowa Pleciuga zaprasza na warsztaty on-line „Halo Ziemia”. Inicjatorką i prowadzącą jest aktorka Teatru, Marta Łągiewka. Zabawa polega na udzieleniu odpowiedzi na cztery pytania:

– Jak Twoim zdaniem czuje się dziś Ziemia?

– Gdyby Ziemia mogła mówić to co by nam powiedziała?
– Gdyby Ziemia nie była Ziemią, to kim chciałaby być?
– Dlaczego Ziemia się kręci, a my nie spadamy?

Odpowiedzi wystarczy wysłać pocztą elektroniczną (w formie nagrania audio lub tekstu) na adres: marta.lagiewka17@gmail.com. Najciekawsze odpowiedzi mają szansę znaleźć się w przedstawieniu „Halo Ziemia!”.

Poza tym w weekend instytucja zaprasza na spektakle online z własnego archiwum. Na początek „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej, którą można będzie zobaczyć w sobotę i niedzielę o godz. 11 na kanale Youtube instytucji. Informacje o kolejne transmisjach i innych działaniach będą pojawiać się sukcesywnie na Facebooku Teatru Lalek Pleciuga.

Wirtualna wystawa

Muzeum Techniki i Komunikacji na portalu YouTube prezentuje swoje zabytkowe pojazdy… w ich naturalnych rolach, czyli w ruchu. Za sterami kultowych samochodów znajdą się mistrzowie kierownicy, uznani kolekcjonerzy i celebryci. Pierwsze materiały już są. Na początek Smyk i Alba, a już wkrótce zaprezentowany zostanie również jeżdżący Junak czy Wszędołaz. O zabytkowych samochodach i tramwajach opowiedzą także świadkowie epoki, w których królowały one na ulicach.

Gry i zabawy

Dom Kultury 13 Muz zainicjował akcje „Z dzieckiem w domu”, czyli cykl autorskich i kreatywnych gier lub zabaw edukacyjnych (w tym konkursów z nagrodami) w gronie domowników. 

Z kolei inicjatywa „Oglądaj zdrów!” adresowana jest do rodziców i opiekunów. Instytucja codziennie przed południem rekomenduje ambitne filmy, która znajduje się w zasobach portalu cinemapm. Pierwsze trzy osoby, które „zgłoszą się” danego dnia pod postem dot. aktualnej propozycji filmowej otrzymają specjalny kod (aktualny prz 48h), umożliwiający bezpłatne obejrzenie filmu przez Internet. Akcja potrwa do 1 kwietnia. 

Szczegóły dot. obu akcji dostępne są na Facebooku instytucji.

Zbiórka wspomnień

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zachęca do przetrząsania rodzinnych albumów. Poszukiwane są wspomnienia i zdjęcia dawnego zakładu fryzjerskiego, który przez lata mieścił się przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/U1, czyli obecnej siedzibie ŚRODKA. Zebrane materiały posłużą do stworzenia wystawy o tym miejscu, złożonej z opowieści samych mieszkańców. Opowieści i pytania można słać na adres: ada@oswajaniesztuki.pl lub w formie wiadomości na Facebooku do ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego. Zbiórka trwa do końca kwietnia br.

Mało? Szykujemy kolejne atrakcje!

Pozostałe szczecińskie instytucje kultury także włączają się do akcji Kultura zdalna. Już wkrótce przez Internet można będzie zobaczyć m.in.: specjalny koncert w ramach Szczecin Jazz 2020, małe formy teatralne, a także wystawić swoją prace w wirtualnej galerii sztuki.