Znamy „Zachodniopomorskich Liderów NGO 2022”

Stowarzyszenie Wywrotka, Stowarzyszenie „Carpe diem” oraz Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” zostały docenione w tegorocznym konkursie marszałka „Zachodniopomorski Lider NGO 2022”. To nagroda za przeprowadzenie ciekawych inicjatyw zrealizowanych w ubiegłym roku. A tych nie brakowało! Największe wrażenie zrobił trashmagedon.

Konkurs „Zachodniopomorski Lider NGO” został rozstrzygnięty już po raz piaty. Skierowany jest do organizacji pozarządowych, które aktywnie działają na rzecz mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Nagradzane są w nim  wyróżniające się inicjatywy zrealizowane przez regionalne stowarzyszenia i fundacje. O zwycięstwo w tegorocznej edycji walczyło w 3 kategoriach łącznie 58 NGO. W piątek, 9 grudnia 2022 r. poznaliśmy tegorocznych zwycięzców. Nagrody laureatom i wyróżnionym podczas „Zachodniopomorskiego Forum NGO” wręczyła Członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

– Na terenie województwa działają NGO o rozbudowanej strukturze, ale też wiele jest takich, które powstały z nagłej potrzeby, tak jak zadziało się to w sytuacji pandemii. Branie spraw w swoje ręce to podstawa działania społeczeństwa obywatelskiego. Gratuluję państwu postawy i chęci działania. Organizacje pozarządowe najlepiej znają potrzeby mieszkańców, bo są blisko nich. Doceniamy Państwa gotowość do działania i widzimy mnogość realizowanych inicjatyw   – podkreśla  Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Trashmagedon

… 4184 kg zebranych śmieci w lesie
Pierwszą nagrodę w kategorii głównej konkursu – Za najlepszą  inicjatywę zrealizowaną w roku 2021 zdobyło Stowarzyszenie Wywrotka. Komisja konkursowa doceniła „Trashmagedon – ekstremalne zawody w sprzątaniu lasu”. To unikalne połączenie niełatwych zawodów sportowych połączonych ze sprzątaniem lasu. Zebrano… 4184 kg śmieci!

Wyróżnienie w tej kategorii komisja konkursowa przyznała Koszalińskiemu Stowarzyszeniu Aktywności Lokalnej Era Kobiet za inicjatywę „Koszalińskie Centrum Praw Kobiet” oraz Stowarzyszeniu Sport Rekreacja i Wolontariat „SFX” za „Nocną Ściemę 2021 – 10 lat ściemniania”. Na wyróżnienie zapracowało też Stowarzyszenie VivaMY. Komisja konkursowa doceniła inicjatywę Aktywni Razem i Eko.

Weekend otwartych ogrodów
W II kategorii – dla organizacji powstałych w latach 2020-2021, tytuł „Zachodniopomorskiego Lidera NGO” zdobyło Stowarzyszenie „Carpe diem”. To nagroda za inicjatywę „Weekend otwartych ogrodów”. W ramach projektu miłośnicy ogrodów mogli 29 i 30 maja 2021 r. zwiedzać prywatne ogrody udostępnione przez mieszkańców gminy Dobra. Udało się otworzyć 28 ogrodów w 7 miejscowościach. Działanie uzupełniono warsztatami ogrodniczymi, florystycznymi, rękodzielniczymi, ekologicznymi i kulinarnymi. W czasie realizacji projektu porad udzielali także ogrodnicy, floryści, architekci krajobrazu czy ekolodzy.

„Razem lepiej”
W kategorii „Organizacje, których budżet w 2021 roku nie przekroczył 25 tys. zł” zwyciężyło Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej”. To nagroda za inicjatywę „Myślę, czuję, decyduję, działam – oswajanie rzeczywistości senioralnej”. W ramach projektu seniorzy brali udział w zajęciach informatycznych, uczyli się obsługi telefonu komórkowego czy podstaw j. angielskiego. Była też organizowana też gimnastyka.

Komisja wyróżniła także Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Chowaniec za inicjatywę „Drzewiej – pamięć szczecińskich drzew”. To działanie, które powstało podczas pandemii. Efektem projektu były opowiadania o charakterze regionalno-ekologicznym. 

Organizacje oprócz tytułu „Zachodniopomorskiego Lidera NGO”  otrzymały nagrody finansowe. Laureat – 3 tys. zł, a wyróżnione stowarzyszenie 1,5 tys. zł.

Konkurs, na zlecenie Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, przeprowadziła Pracownia Pozarządowa. Koordynacją zajmował się Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Laureatów i wyróżnione organizacje wybrała komisja konkursowa w składzie: Justyna Baranowicz, Koło Gospodyń Wiejskich w Różańsku, Anna Chmielewska, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Wydział Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego, Łukasz Cieśliński, Pracownia Pozarządowa, Katarzyna Miszczak-Ekstedt, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Wydział Ochrony Środowiska, Jarosław Płotkowski, Fundacja Droga Lotha i Anna Rączka, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Wydział Współpracy Społecznej.

Źródło: www.wzp.pl