WFOŚiGW przekaże na wsparcie na wymianę pieców.

Ponad 55 milionów złotych dla 30 zachodniopomorskich samorządów na wymianę pieców w mieszkaniach i budynkach wielorodzinnych. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie nowe źródła ciepła zostaną zamontowane w niemal 1000 mieszkań oraz prawie 140 budynkach, zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. W poniedziałek, 27 maja 2024 roku – w Dniu Samorządu Terytorialnego – reprezentanci gmin odebrali w Urzędzie Marszałkowskim umowy dotacji.

Udzielone przez Fundusz dotacje w łącznej wysokości 55,68 mln zł pozwolą na wymianę pieców w 983 mieszkaniach oraz 139 budynkach, administrowanych przez wspólnoty mieszkaniowe.

– Szczeciński Fundusz realizuje program Ciepłe Mieszkanie w ścisłej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To rozwiązanie uzupełniające program Czyste Powietrze, jeśli chodzi o wsparcie mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy przy naszym wsparciu mogą wymienić stare, nieekologiczne źródło ciepła na nowe. Wszystko po to, by ogrzewać mieszkania taniej i bardziej ekologicznie, a także poprawić efektywność energetyczną i ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery – mówił prezes WFOŚiGW w Szczecinie Waldemar Miśko.– To już druga edycja tego programu. W sumie w obu przekazaliśmy naszym beneficjentom blisko 120 mln zł. Potrzebujemy takich inicjatyw, by transformacja ekologiczna była w regionie jeszcze bardziej widoczna.

Najwyższe dofinansowanie – ponad 7,7 mln zł – trafi do Gminy Miasta Stargard. Najwięcej mieszkań – 112 – zyska nowe źródła ciepła w Szczecinie.

Wsparcie trafi do następujących gmin naszego obszaru: Police (2,28 mln zł; 80 m.), Stargard (605 tys. zł; 30 m.), Miasto Stargard (7,73 mln zł; 84 m.; 22 b. w.), Szczecin (2,96 mln zł; 112 m.; 1 b. w.).

Program Ciepłe Mieszkanie oferuje wsparcie na montaż kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła albo podłączenia lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dofinansowanie można otrzymać także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sfinansować można również koszt przygotowania dokumentacji projektowej dotyczącej inwestycji. Wysokość dotacji na jedno mieszkanie to – w zależności od dochodów w przeliczeniu na członka rodziny – od 16,5 do 41 tys. zł.

– Samorządy najlepiej wiedzą, co im potrzeba. Te 55 milionów złotych i 30 gmin pokazuje, że warto dbać o środowisko naturalne, a także o komfort życia mieszkańców i oszczędności w ich rachunkach. Liczę, że do inicjatywy przystąpią kolejni beneficjenci – powiedział wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

To kolejne umowy dofinansowania, zawarte pomiędzy Funduszem, a samorządami w ramach programu Ciepłe Mieszkanie. Łącznie z podpisanymi wcześniej – do 80 gmin z naszego regionu trafi łącznie ponad 117 mln zł. Środki pozwolą na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w 2092 lokalach mieszkalnych oraz 319 budynkach, w których powstała wspólnota mieszkaniowa.

– Emisje z indywidualnych źródeł ciepła są najbardxiej odczuwalne i wymagają interwencji. Ludzka świadomość zmienia się na korzyść, dlatego takie programy są bardzo potrzebne – przyznał w imieniu wszystkich dofinansowanych samorzadów prezydent Stargardu Rafał Zając.

Budżet program to w skali kraju 1,75 miliarda złotych. Szczegółowe informacje:https://wfos.szczecin.pl/programy/cieple-mieszkanie-edycja-ii-za-posrednictwem-gmin

Źródło: https://www.wzp.pl