Podpisano porozumienie, zgodnie z którym Grupa Azoty Police, Pomorze Zachodnie, Powiat Policki, Gmina Police i Port Morski Police będą wspólnie działać dla rozwoju obszaru Portu Morskiego w Policach, w celu zagospodarowania terenów portowych oraz stworzenia wspólnej oferty inwestycyjnej.
Tereny objęte porozumieniem zajmują ponad 300 działek o łącznym obszarze ponad 460 hektarów. Porozumienie wpisuje się w zapowiedzi zarządu Grupy Azoty, zgodnie z którymi Grupa rozwija potencjał swojej infrastruktury portowej.
Efektem podpisanego Porozumienia ma być wzrost potencjału gospodarczego i atrakcyjności terenów inwestycyjnych Gminy Police, jako miejsca przyjaznego inwestorom oraz zwiększenie konkurencyjności na regionalnym rynku pracy. Podejmowane działania mają na celu zwiększenie przychodów, wynikające z obsługi przeładunków portowych, dzierżaw, usług portowych oraz wzrostu opłat lokalnych. Rozwój terenów portowych pozwoli na ulokowanie podmiotów branży chemicznej, paliwowej, konstrukcji stalowych, offshore, OZE czy logistycznych.

Równolegle do inwestycji prowadzonych bezpośrednio w porcie, ogłoszono przetargi na budowę Zachodniego Obejścia Szczecina, która znacząco usprawni transport. Uzupełnienie tego projektu o budowę Kolejowej Obwodnicy Szczecina, za czym postuluje Grupa Azoty Police, pozwoliłoby na wyprowadzenie transportu materiałów niebezpiecznych poza obszary miejskie Polic i Szczecina.
– Mamy ambitne plany związane z rozwojem terenów portowych. To doskonałe miejsce do prowadzenia działalności produkcyjnej, czy przemysłowej, dzięki dostępnej infrastrukturze technicznej, która otwiera przestrzeń dla setek nowych miejsc pracy w Policach – powiedział Prezes Zarządu Grupy Azoty Police, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Andrzej Dawidowski.
– Dywersyfikacja działalności produkcyjnej jest konieczna, bo świat gospodarki, świat chemii znacząco się zmienia, a kolejne dziedziny zyskują na znaczeniu, jak choćby offshore, czy zielone surowce, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. W oparciu o Port Morski w Policach chcemy stworzyć unikatowy hub gospodarczy i tak naprawdę od kilku miesięcy pracujemy nad wsparciem procesu budowania parku logistyczno-przemysłowego wokół Polic. Pomoże w tym bocznica kolejowa i Zachodnie Obejście Szczecina, które skomunikują ten teren m.in. z parkiem przemysłowym w Goleniowie. Nasze CIG, które od 20 lat wspiera lokowanie inwestycji na Pomorzu Zachodnim, będzie aktywnie pozyskiwać inwestorów także dla Polic – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
– Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom infrastrukturalnym w obszarze naszej gminy i Szczecina, Police stają się atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym, ważni partnerzy chcą lokować tu swój kapitał. To bez wątpienia wpłynie na jakość naszego rynku pracy, ale też stworzy gospodarcze perspektywy. Nowy kapitał, nowe inwestycje, zwiększą bezpieczeństwo finansowe gminy Police i mieszkańców – powiedział Burmistrz Polic Krystian Kowalewski.
– Wspólne działania na rzecz zagospodarowania terenów Portu Morskiego w Policach pozwolą na przyciągnięcie inwestorów i stworzenie nowych miejsc pracy. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę nasz region stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny na rynku, co przyniesie korzyści zarówno gospodarce, jak i mieszkańcom. Cieszę się, że możemy jako Starostwo Powiatowe w Policach uczestniczyć w tej ważnej inicjatywie – powiedział Starosta Policki Shivan Fate.
Źródło: www.police.pl