Projekt rozbudowy ścieżek rowerowych na terenie Gminy Gryfino w celu zintegrowania z trasami rowerowymi na terenie SOM
Z radością informujemy o realizacji projektu budowy ścieżek rowerowych w gminie Gryfino, który ma na celu poprawę mobilności mieszkańców miejscowości podmiejskich, takich jak Szczawno, Chwarstnica, Sobieradz i Drzenin.
Projekt zakłada budowę dwóch kluczowych odcinków:
- Od drogi DK31 (rondo obwodnicy Gryfino w obrębie Żórawek) do drogi powiatowej nr 1367Z w Szczawnie – łącznik Blue Velo, prowadzący przez malowniczą Dolinę Tywy;
- Od Chwarstnicy (droga powiatowa nr 1364Z) poprzez Sobieradz i Drzenin do granicy gminy Gryfino z gminą Stare Czarnowo – odcinek Trasy Doliny Płoni, która zgodnie z koncepcją sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego, będzie miała początek na pojezierzu Myśliborskim w Barlinku i poprzez Przelewice, Pyrzyce i dalej zachodnią stroną jeziora Miedwie poprowadzi do Kołbacza i Szczecin Płoni. Dodatkowo połączy się z trasą Blue Velo w m. Chwarstnica.

W ramach projektu zostanie zbudowana infrastruktura towarzysząca, w tym stojaki, wiaty rowerowe oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Wszystko to ma na celu ułatwienie dojazdu do miejsc pracy i nauki oraz Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w Gryfinie, wspierając rozwój bezemisyjnej mobilności w regionie.
Infrastruktura towarzysząca
Wzdłuż projektowanych ścieżek zaplanowano dwa punkty postojowe dla rowerzystów:
- Pierwszy punkt zlokalizowany będzie na odcinku od drogi DK31 do drogi powiatowej nr 1367Z w Szczawnie;
- Drugi punkt znajdzie się w Chwarstnicy, w pobliżu świetlicy wiejskiej.
Zagospodarowanie miejsc postojowych obejmuje wyrównanie i utwardzenie terenu o powierzchni 16 m² oraz montaż następujących elementów:
- Wiaty w konstrukcji drewnianej (4,95 m x 1,65 m, wysokość maks. 3,09 m).
- Ławek (3 szt.).
- Koszy na śmieci (betonowe 2 szt.).
- Stojaków na rowery (4 szt.).
- Pylonu informacyjnego (wysokość 2 m, szerokość 0,5 m, grubość 0,08 m).
- Punktu naprawy rowerów, umożliwiającego podstawowe naprawy, takie jak: wymiana dętki, regulacja przerzutek i hamulców.

Działania informacyjno – edukacyjne
Projekt przewiduje działania informacyjno-edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości mieszkańców na temat korzystania z niskoemisyjnego transportu oraz adaptacji do zmian klimatu. W ramach tych działań planowane jest zorganizowanie Pikniku Rowerowego.
Efekty projektu
Realizacja projektu przyczyni się do stworzenia bardziej efektywnego i przyjaznego dla środowiska systemu transportowego. Wzrost infrastruktury dla niezmotoryzowanych oraz promowanie zrównoważonych sposobów przemieszczania się wpłynie na ochronę środowiska i adaptację do zmian klimatu. Projekt jest zgodny z celami Zintegrowanego Inwestycji Terytorialnych (ZIT) oraz Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego do roku 2030.
Najważniejsze etapy projektu:
- Wybór Wykonawcy dokumentacji projektowej i robót budowlanych (wykonano).
- Opracowanie dokumentacji projektowej (wykonano).
- Uzyskanie decyzji zezwalających na realizację robót budowlanych (wykonano).
- Rozpoczęcie robót budowlanych.
- Odbiór końcowy robót budowlanych.
- Działania promocyjne (do realizacji).
- Rozliczenie końcowe projektu (do realizacji).

Czas realizacji projektu: 2025-2026.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia postępów projektu i już wkrótce z aktywnego korzystania z nowo powstających ścieżek rowerowych!
Projekt pn. Rozbudowa ścieżek rowerowych na terenie gminy Gryfino w celu zintegrowania z trasami rowerowymi na terenie SOM, dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego realizowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.