O Rozwoju metropolii w Polsce
W szczecińskim hotelu Radisson Blu rozpoczęła się konferencja poświęcona rozwojowi obszarów metropolitalnych w Polsce, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SSOM).
Konferencja SSOM, organizowana w czerwcu 2025 roku, wpisuje się w obchody 20-lecia Stowarzyszenia i stanowi istotne forum wymiany wiedzy oraz debat na temat strategicznych wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem terytorialnym w Polsce. Szczególny nacisk zostanie położony na rolę i przyszłość miejskich obszarów funkcjonalnych. Spotkanie zgromadzi przedstawicieli administracji rządowej, samorządu terytorialnego, instytucji europejskich i środowiska naukowego, aby omówić wyzwania, potencjały i możliwości współpracy niezbędne do efektywnego zarządzania rozwojem na poziomie ponadlokalnym.

Strona konferencji wraz z linkiem do transmisji znajduje się >>> https://som.szczecin.pl/konferencja/
Wydarzenie, ma na celu nie tylko analizę obecnej sytuacji, ale również wypracowanie konkretnych propozycji i kierunków działań na przyszłość MOF. Cykl prezentacji, debat i paneli dyskusyjnych jest także częścią realizowanego projektu mającego na celu wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Stowarzyszenia w dążeniu do zrównoważonego rozwoju.
Konferencja stanowi element obchodów 20-lecia działalności Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SSOM). Organizacja została powołana 15 kwietnia 2005 roku i od tamtej pory pełni rolę platformy współpracy 15 jednostek samorządu terytorialnego: Szczecina, Polic, Dobrej, Kołbaskowa, miasta i gminy Stargard, Goleniowa, Starego Czarnowa, Nowego Warpna, Gryfina, Kobylanki, Stepnicy, Świnoujścia, powiatu polickiego oraz Województwa Zachodniopomorskiego. Miasto Szczecin, jako rdzeń aglomeracji, odgrywa szczególną rolę w strukturze stowarzyszenia.
Konferencja będzie koncentrować się na kluczowych aspektach rozwoju samorządowego i zarządzania obszarami metropolitalnymi. W programie przewidziano trzy główne moduły tematyczne:
- Polityka rozwoju z punktu widzenia polskich samorządów – „Samorządowa Polska – od strategii do efektów”: Ten moduł skupi się na strategiach rozwoju i ich praktycznych efektach w polskich samorządach.
- Zarządzanie rozwojem obszarów metropolitalnych – wyzwania, planowanie, polityka inwestycyjna, finanse: Uczestnicy będą dyskutować o wyzwaniach związanych z zarządzaniem obszarami metropolitalnymi, planowaniu, polityce inwestycyjnej i aspektach finansowych.
- Wykorzystanie potencjału współpracy – na przykładzie wybranych ośrodków MOF: Moduł ten przedstawi przykłady udanej współpracy w ramach Miejskich Obszarów Funkcjonalnych.





Wśród prelegentów i panelistów znajdują się:
- Piotr Krzystek – Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego
- Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
- Adam Rudawski – Wojewoda Zachodniopomorski
- Prof. Paweł Swianiewicz – Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego
- Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina
- Piotr Wolski – Komisja Europejska, DG Regio
- Marcin Mochocki – Członek Zarządu PKP PLK
- Łukasz Dzioch – Burmistrz Dziwnowa, Lider Porozumienia ZIT Powiatu Kamieńskiego
Działanie współfinansowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.
Działanie 7.1 Rozwój obszarów miejskich (ZIT)
Projekt pn. „Wzmocnienie oraz rozwój kompetencji kadr Związku ZIT Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, koordynacja realizacji działań strategicznych, w tym procesów planistycznych, monitoringowych i zarządczych w SSOM – wolumen 2”
