Jezioro Stolsko

Jezioro Stolsko znajduje się we wsi Stolec, ma powierzchnię 139,7 ha i położony jest na Równinie Polickiej w Puszczy Wkrzańskiej. Po niemieckiej stronie zbiornika znajdują się dwie niewielkie wyspy. Jest jeziorem, które przecina granica państwowa z Niemcami. Stanowi specjalny obszar ochrony siedlisk. Obszar ten jest istotnym miejscem zimowania oraz żerowania ptaków wodno-błotnych. Występują tu m.in.: bączek, ślepowron, czapla biała, bocian czarny, łabędź krzykliwy, orzeł przedni, bernikla białolica, kania czarna, błotniak zbożowy, błotniak łąkowy.

Za czasów komunistycznych Stolsko dla Polaków nie było dostępne, zostało ogrodzone płotem granicznym mimo, że granica przebiegała przez lustro jeziora.
W 1989 roku uczestnicy V Międzynarodowej Ekspedycji Płetwonurków, pod patronatem Głównej Kwatery ZHP wydobyli z jeziora szczątki amerykańskiej Latającej Fortecy zestrzelonej w 29 maja 1944 roku. Znalezisko trafiło do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, były to mocno zniszczone fragmenty samolotu, taśma z nabojami, kamizelka kuloodporna. Natomiast w 1996 roku następna wyprawa pod kierownictwem J. Janczukowicza wydobyła z jeziora spory fragment prawego skrzydła „Latającej Fortecy”.

Zdjęcia (Tomasz Łój- Album Przyrodniczy Powiatu Polickiego „U nas też jest pięknie”)

Powrót do mapy