IX rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego

Rowerzyści z Polski, Niemiec oraz Ukrainy wyruszą na szlak łączący Pomorze Zachodnie oraz Meklemburgię – Pomorze Przednie.

Już w najbliższy weekend odbędzie się dziewiąta edycja rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego. Jest to cykliczne wydarzenie organizowane od 2011 roku. Rajd organizują wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Rowerzyści w dwa dni pokonają około 280 kilometrów jadąc szlakiem dookoła Zalewu Szczecińskiego. Trasa prowadzi przez Pomorza Zachodnie w Polsce oraz przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech. Miłośnicy turystyki rowerowej odwiedzą m.in. Ueckermünde, Anklam, Usedom, Świnoujście, Stepnicę i Lubczynę. Uczestnicy rajdu będą poruszać się w turystycznym tempem (około 20 km/h) i wspólnie delektować się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego. 

Na całej trasie w Polsce nad bezpieczeństwem rowerzystów będzie czuwała policja. Dzięki bardzo sprawnej pracy policjantów rajd nie powinien być uciążliwy dla innych uczestników ruchu drogowego i zarazem bardzo bezpieczny. Organizatorzy w sposób szczególny dziękuję Wydziałowi Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie za koordynację tych działań.

Wyjazd odbędzie się w ramach kampanii społecznej mającej na celu promocję turystki rowerowej, Szczecina i Pomorza Zachodniego, którą od wielu lat prowadzi Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. W tym roku rajd promuje projekt INT 138, którego produktem jest polsko-niemiecka trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego dofinansowywana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Partnerem wydarzenia jest Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia dlatego start i meta tegorocznej edycji rajdu będą miały miejsce w jednym z najpiękniejszych miejsc w stolicy Pomorza Zachodniego – na Łasztowni przy Dźwigozaurach.

Do większości uczestników rajdu trafią specjalnie zaprojektowane na to wydarzenie profesjonalne koszulki kolarskie, które będą promować Pomorze Zachodnie oraz szlak rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Koszulki zostały ufundowane przez sponsorów za co organizatorzy ogromnie im dziękują.

Środki na zakup koszulek przekazały różne instytucje oraz firmy: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Miasta w Szczecinie, Polskie Terminale S.A., Klaster Morski Pomorza Zachodniego S.A., DGS Poland, Berlin Döner Kebap oraz T-CONSULT Nowoczesna Księgowość.

Tradycją gryfusowego rajdu dookoła Zalewu Szczecińskiego jest zbiórka środków na rowery dla dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku za zebrane środki zostaną zakupione rowery dla wychowanków Domu Dziecka w Trzcińsku – Zdroju. Zbiórka będzie prowadzona podczas rajdu do puszek, ale chętni mogą przekazywać środki na ten cel na konto fundacji z tytułem przelewu „Darowizna na rower dla dzieci z Domu Dziecka w ”. Numer konta Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus: 40 1750 0012 0000 0000 3673 8715 Środowisko rowerowe stara się w ten sposób wspierać osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.

„Wydarzenie jest organizowane w ramach działalności społecznej, stąd tylko wspólna praca kilkudziesięciu wolontariuszy daje możliwość tak sprawnej organizacji tego rajdu. Z roku na rok coraz bardziej dopracowujemy szczegóły tego największego na Pomorzu Zachodnim wydarzenia turystyki rowerowej, aby sprostać wszystkim wyzwaniom, które niosą kolejne rekordy frekwencyjne. Pierwsze edycje tego wydarzenia gromadziły kilka czy kilkanaście osób, a dziewiąta edycja to już ponad 400 rowerzystów z Polski, Niemiec i Ukrainy ” – powiedział Wojtek Marciniak, członek Rady Programowej Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz koordynator pracy wolontariuszy podczas tego wydarzenia.

Źródło: szczecin.eu