Noc Muzeów 2019

Parada zabytkowych pojazdów, zwiedzanie schronu pod Urzędem Miasta, gry i zabawy na pl. Solidarności, vintage market, a także oprowadzania kuratorskie, pokazy filmów, a nawet koncerty. Przed nami Noc Muzeów!

To jedyna taka noc (i wieczór), kiedy można zwiedzić większość szczecińskich instytucji kultury. I to całkowicie za darmo! Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 maja. Weźmie w niej udział ponad 30 różnych miejsc. Poza muzeami, liczne galerie, Akademia Sztuki, Filharmonia, domy kultury oraz Urząd Miasta. Będzie można je zwiedzać w godz. 18:00 – 24:00. W wielu miejscach na odwiedzających będą czekały dodatkowe atrakcje.

Koncerty, pokazy i warsztaty

Jak co roku dużo będzie się działo w Akademii Sztuki w Pałacu pod Globusem przy pl. Orła Białego. Studenci zapraszają m.in.: na koncert najpiękniejszych arii operowych i operetkowych, wystawę interaktywnych grafik, warsztaty tworzenia gier komputerowych lub planszowych, czy maraton szycia i projektowania, podczas którego będzie można podejrzeć ich przy pracy. Noc Muzeów w Akademii Sztuki to okazja, by zwiedzić nie tylko zabytkowych gmach, ale i poszczególne pracownie.

Bicie monet, strzelanie z łuku

Szeroką ofertę przygotowało też Muzeum Narodowe w Szczecinie. W gmachu przy Wałach Chrobrego poza oglądaniem wystaw będzie można wziąć udział w koncercie prof. Markusa Koehlera (baryton) i prof. Adama Oczkowskiego (fortepian), którzy na co dzień wykładają w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold w Niemczech. Przez całą noc będzie można też podziwiać nocną panoramę Szczecina. Taras widokowy na wieży Muzeum przy Wałach Chrobrego będzie otwarty dla zwiedzających w godz. 18:00-23:30.

Na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 każdy chętny będzie mógł wybić sobie pamiątkową monetę, a dokładniej szeląga Księcia Bogusława X. Z kolei przed gmachem Muzeum Historii (przy ul. ks. Mściwoja II 8) spróbować swoich w strzelaniu z łuku. We wnętrzu Ratusza Staromiejskiego pojawią się też dwa specjalne kramy. Na pierwszym z nich wydawnictwo Triglav zaprezentuje biżuterię archeologiczną oraz książki o tematyce wczesnośredniowiecznej. Na drugim znajdzie się duży wybór produktów ze skóry, wystawionych przez Kaphorn Skórzana Manufaktura. Będzie też okazja dowiedzieć się więcej o stojącym na pierwszym piętrze patefonie, a o 19.00, 21.00 i 23.00 usłyszeć jak gra.

Gry i zabawy na pl. Solidarności

Sporo atrakcji szykuje też Centrum Dialogu Przełomy. Poza wystawą stałą będzie można obejrzeć wystawę czasową „PRL pod lupą. Chwila przed zmianą”. Tradycyjnie w Noc Muzeów plac Solidarności zamieni się w plac zabaw. Najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli zagrać w klasy i szachy, poskakać przez skakankę, porysować kolorową kredą lub wziąć udział w wyścigach po torze kapslowym. Na dzieci czekać też będzie specjalny tor przeszkód, na którym będą mogły spróbować swoich sił w gimnastyce sportowej.

Przejazd zabytkowych pojazdów

Jak co roku szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji organizuje paradę zabytkowych pojazdów. Auta wyruszą z ul. Niemierzyńskiej o godz. 17:00 i przejadą przez centrum miasta. Następnie, aż do północy, będzie można je oglądać na dziedzińcu Muzeum. 

Minerały i skamieniałości z całego świata

Odwiedzający Muzeum Geologiczne w Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych przy ul. Mickiewicza 16a będą mieli okazję zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości. Na zwiedzających czeka również nie lada atrakcja w postaci nowej wystawy okazów z kolekcji Łukasza Maciąga. Podziwiać będzie można m.in. minerały pochodzące z Polski, USA, Chin, Rosji i innych krajów, a także różne formy skał wulkanicznych – obsydianów, w tym intrygujące igły obsydianowe, „łzy Apacza” czy obsydiany śnieżne. Z użyciem mikroskopów będzie można także podpatrzeć świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych.

Zwiedzanie z kuratorem

Trafostacja Sztuki zaprasza w Noc Muzeów na oprowadzania kuratorskie. O godz. 19:00 będzie można w taki sposób zwiedzić wystawę „Planetarium”, która prezentuje prace Jiříego Kovandy, jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych artystów czeskich. Z kolei o godz. 20:00 zaplanowano spacer po najnowszej ekspozycji tej instytucji, czyli „Zagładzie ludzkości” Katarzyny Górnej. Artystka współtworząca falę polskiej sztuki krytycznej w latach 90. XX w., prezentuje w Szczecinie swoje najnowsze prace. Premierowa instalacja wideo dotyka tragicznego splotu: zagrożeń naturalnych i cywilizacyjnych, wynikających z ocieplenia klimatu, oraz reakcji elity finansowej świata. O 21:00 zostanie pokazany musical na podstawie płyty SIKSY „Stabat Mater Dolorosa”.

Schron pod magistratem

W tegoroczną Noc Muzeów po raz kolejny będzie można też zwiedzić zakamarki szczecińskiego magistratu, po których oprowadzać ma sam prezydent miasta. Odwiedzający będą mogli obejrzeć nie tylko prezydencki gabinet i reprezentatywną bibliotekę, w których zachowało się oryginalne wyposażenie, ale także niedostępny na co dzień podziemny schron. Zwiedzanie będzie możliwe w godz. 19:00-23:00. Organizatorzy zapowiadają też kilka niespodzianek.

Spacery po Pogodnie

Twórcy Galerii „Muzeum” szczecińskiej pocztówki i fotografii poza prezentacją ogromnej kolekcji przed- i powojennych pocztówek z naszego miasta, zapraszają też do wspólnego zwiedzania Pogodna. Uczestnicy poznają historię budynków oraz ludzi, którzy mieszkają na jednym z najpiękniejszych osiedli Szczecina. Spacer poprowadzi miejska przewodniczka Polina Wierzchowiec.

W dawnej Hucie

Z kolei na Stołczynie zaplanowano Hutniczą Noc Muzeów. W dawnym hutniczym tunelu (ul. Nad Odrą 18) będzie można obejrzeć kroniki Huty Szczecin, sztandary, księgę pamiątkową, zdjęcia, puchary, strój hutnika, dyplomy, pamiątki okolicznościowe, broń używaną przez strażników. Będzie też można zagrać w „Kupca Szczecińskiego” – grę, w której handlujemy akcjami, pobieramy opłaty, inwestujemy w rozwój usług fabryk… ze szczecińską Hutą Kraft włącznie. Odbędzie się także spotkanie z Józefem Czaplińskim, który przepracował w szczecińskiej Hucie 40 lat i opowie o nieznanych historiach z okresu jej działalności.

Vintage market

W Noc Muzeów warto też zajrzeć do Obiektu Kreatywnego „Jadwiga”, mieszczącego się w kamienicy przy ul. bł. Królowej Jadwigi 2. Zaplanowano tu vintage market, podczas którego każdy będzie mógł się wystawić, sprzedać, kupić czy wymienić ubrania, książki, bibeloty. Będzie można wpaść na kawę i ciasto, spotkać się, porozmawiać, polenić w samym centrum miasta oraz zobaczyć, jak wyglądało dawne mieszkanie w centrum Szczecina. Dodatkowymi atrakcjami będą wystawa akwareli gruzińskiej artystki Niki Khabelashvili oraz praca szczecińskiego artysty LUMPa „Napoleon Bonaparte” (chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie w przebraniu Napoleona).

Szczegółowy program 14. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie dostępny na stronie internetowej: wszczecinie.pl

Źródło: wszczecinie.pl