Błękitna Flaga dla Świnoujścia

Międzynarodowe Jury, które co roku przyznaje wyróżnienie Błękitną Flagę najlepszym na świecie kąpieliskom, właśnie ogłosiło tegorocznych wyróżnionych. Wśród 22 polskich kąpielisk jest oczywiście także świnoujskie na wyspie Uznam. Świnoujście jako jedyne w Polsce otrzymuje to wyróżnienie po raz 14 z rzędu. Po raz 11. otrzymał je również port jachtowy.

Błękitna Flaga to międzynarodowy certyfikat, który przyznawany jest kąpieliskom i marinom działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wyróżnienie obowiązuje tylko przez jeden sezon. Co roku trzeba ponownie się o nie ubiegać i przechodzić rygorystyczne kontrole, między innymi jakości wody, bezpieczeństwa i czystości plaży.

– Natura dała nam co prawda piękną, szeroką i piaszczystą plażę, ale to za mało. Co roku staramy się podnosić standardy wypoczynku na naszej plaży i naszej mariny – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.   

W Polsce w tym roku Błękitna Flaga będzie powiewała na 22 kąpieliska (rok temu było ich 23). W naszym województwie, oprócz Świnoujścia, wyróżnienie otrzymały nadmorskie kąpieliska w: Pobierowie, Trzęsaczu, Dziwnówku, Dziwnowie i Międzywodziu.

Kąpielisko na Warszowie po raz drugi z rzędu otrzymało z kolei wyróżnienie „Przyjazna Plaża”. To krajowy odpowiednik „Błękitnej Flagi”.

– Aby móc ubiegać  się o międzynarodowe wyróżnienie, woda na kąpielisku musi być monitorowana przez 4 kolejne lata. A kąpielisko na Warszowie badane jest dopiero od ubiegłego roku. Stąd to wyróżnienie krajowe, a nie międzynarodowe  – wyjaśnia Anna Kryszan, dyrektor OSiR Wyspiarz, które jest administratorem kąpielisk.

Źródło: UM Świnoujście