Dni Odry 2019

Już od 12 do 14 lipca zapraszamy do wspólnego świętowania Roku Odry podczas tegorocznych Dni Odry. 

Rok 2019 został uznany Międzynarodowym Rokiem Odry. To efekt decyzji podjętych przed wieloma laty, których teraz obchodzimy rocznicę m.in. 200. rocznicę podpisania Protokołu Bohumińskiego w sprawie kompleksowej regulacji Odry, 100. rocznicę powołania administracji żeglugi śródlądowej, czy ustanowienie przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Szczecin również przyłącza się świętowania i podobnie jak w poprzednich latach zaprasza na Dni Odry, które odbędą się w weekend 12-14 lipca. Impreza będzie ulokowana na Bulwarze Piastowskim. Do Szczecina przypłyną zabytkowe niemieckie jednostki, wśród nich „Andreas“ największy w Niemczech nadal eksploatowany holownik. Mieszkańcy będą mogli je zwiedzać, a także wybrać się nimi w dwugodzinne rejsy po Odrze. Darmowe bilety na rejsy będzie można odebrać od piątku do niedzieli w namiocie Centrum Żeglarskiego, który stanie na Bulwarze Piastowskim. 
Tuż obok jednostek zostanie ustawiona scena pływająca, na której w piątek i sobotę będą odbywać koncerty szantowo-folkowe m.in. After Blues, Mechanicy Szanty czy DAIR. Scena będzie „grać” w piątek w godzinach 19.00-21.45 oraz w sobotę od 19.00 do 23.30.

Wybierz się na spływ kajakowy!
Aby lepiej poznać Odrę i jej rozlewiska 13 i 14 lipca zapraszamy mieszkańców i turystów nadarmowe spływy kajakowe pod nazwą „Spływ po Meduzostanie – Do wodnych zakątków Mare Dambiensis”. Trasa spływów wiodła będzie dookoła wyspy Radolin – przez Przekop Parnicki, Orli Przesmyk, Kanał Krętego Węża i Świętą. Uczestnicy będą mieli okazję poznać tajemnice jeziora Dąbie, zaznajomić się z legendą Mare Dambiensis, a także wziąć udział w ognisku.

13 lipca 2019 (sobota) 
1.    Spływ po Meduzostanie – do wodnych zakątków Mare Dambiensis 
Spływ kajakowy na trasie:  Przekop Parnicki, Orli Przesmyk, Kanał Krętego Węża, Święta    ul. Grobla
(nad brzegiem Odry)    

Godzina 10.00  –  14.00    10 kajaków (max. 20 osób)  
2.    Spływ po Meduzostanie – do wodnych zakątków Mare Dambiensis 
Spływ kajakowy na trasie:  Przekop Parnicki, Orli Przesmyk, Kanał Krętego Węża, Święta    ul. Grobla
(nad brzegiem Odry)   
 Godzina  14.00    18.00    10 kajaków (max. 20 osób)

14 lipca 2019 (niedziela)    
3.    Spływ po Meduzostanie – do wodnych zakątków Mare Dambiensis 
Spływ kajakowy na trasie:  Przekop Parnicki, Orli Przesmyk, Kanał Krętego Węża, Święta ul. Grobla (nad brzegiem Odry)     Godzina  14.00    18.00    10 kajaków (max. 20 osób)                                                                                                                                                                                                                                                                            Udział w spływie od 13 roku życia. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w spływie wyłącznie pod opieką dorosłych. Uczestnicy muszą posiadać umiejętność pływania wpław oraz minimalne doświadczenie w pływaniu kajakiem.
Chętni do udziału w spływach mogą zgłaszać swoje kandydatury wysyłając maila z formularzem zgłoszeniowym (do pobrania na stronie www.centrumzeglarskie.pl) na adres:m.marach@centrumzeglarskie.pl oraz e.lesniowska@centrumzeglarskie.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. 

Organizatorami wydarzenia są Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

Źródło: szczecin.eu