Dialog i dobre sąsiedztwo

Dyskusja o projektach, które podnoszą jakość życia na pograniczu, o tym jak skuteczniej sięgać po środki programu INTERREG, o tym jak wzmacniać dobre sąsiedztwo. Premier Meklemburgii Pomorza Przedniego Manuela Schwesig spotkała się z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem. 

Już ponad 45 projektów o wartości przekraczającej 130 mln euro jest realizowanych na polsko-niemieckim pograniczu dzięki wsparciu środków INTERREG VA 2014-2020. Działania dotyczą m.in. takich dziedzin jak natura, kultura, transport, mobilność czy edukacja. Pozytywnych efektów nie brakuje, to chociażby objęcie ponad 3 tysięcy uczniów nauczaniem języka sąsiada, czy wczesna diagnostyka i leczenie chorób rzadkich u noworodków, który obejmie 120 000 polskich i niemieckich dzieci. To także projekty łączące trasy rowerowe wokół Zalewu Szczecińskiego. Marszałek Olgierd Geblewicz i premier Manuela Schwesig chcą by ta współpraca była jeszcze lepsza.

– Rozmawiamy o tym jak wnieść naszą współpracę na kolejny poziom. Mamy pomysł by wspólnie zbudować Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej w ramach Euroregionu Pomerania, by jeszcze lepiej zarządzać funduszami Interregu, by realizować najlepsze pomysły z możliwych, które łączą społeczności po obu stronach granicy. – wyjaśniał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– Żyjemy tutaj jako dobrzy sąsiedzi, nasi mieszkańcy już od dawna żyją w dobrym sąsiedztwie, ku temu chcemy realizować różne projekty, byśmy mogli się odwiedzać, spotykać, poznawać. Współpracujemy coraz ściślej w dziedzinie gospodarki i kultury. Chcemy pogłębiać to sąsiedztwo. 85% mieszkańców Meklemburgii chce dobrego sąsiedztwa z Polską i Polakami. – mówiła premier Meklemburgii Pomorza Przedniego Manuela Schwesig.

Zarówno marszałek Geblewicz jak i premier Schwesig przyznali, że coraz więcej osób mieszka w Niemczech i pracuje w Szczecinie, ale także coraz więcej osób mieszkających w Polsce pracuje w Niemczech (według najnowszych informacji jest to ponad 7 tys. osób). Tylko te dane pokazują, że zacieśnianie współpracy i realizowanie wspólnych projektów to konieczność i odpowiedź na wybory już dokonane przez mieszkańców obu regionów. Wizyta premier Schwesig była również okazją do spotkania z beneficjentami Programu Interreg VA, m.in. przedstawicielami Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, Gminy Police, Gminy Miasta Szczecin, Zespołu Parków Krajobrazowych, Gminy Miasta Kołobrzeg, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie czy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a także polskimi i niemieckimi przedsiębiorcami.

Dla premier Meklemburgii Pomorza Przedniego była to już druga oficjalna wizyta w Szczecinie. Manuela Schwesig odwiedziła m.in. Centrum Dialogu Przełomy, a wizyta w obiekcie była okazją do przybliżenia wojennych i powojennych losów mieszkańców Szczecina i regionu. Wizyta wpisuje się w coroczne spotkania przedstawicieli niemieckiego Landu i polskiego Województwa.

Źródło: WZP