Terminal Cargo na lotnisku w Goleniowie

Nowoczesny terminal będzie mógł odprawiać nawet 10 tys. ton towarów rocznie, w tym duże przesyłki. Warta blisko 30 mln zł inwestycja była wyczekiwana przez świetnie rozwijającą się na Pomorzu Zachodnim branżę e-commerce.

8 000 mkw. powierzchni magazynowej, zaplecze biurowo-socjalne, a wszystko to integralna część infrastruktury międzynarodowego Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Terminal będzie spełniał wszystkie warunki przeładunku towarów z zachowaniem norm bezpieczeństwa i międzynarodowych przepisów o cywilnym transporcie. Pracę ma tu naleźć nawet 70 osób.

– Otwarcie terminalu cargo na goleniowskim lotnisku to przełomowa chwila dla rozwoju naszego regionalnego „okna na świat”, które jako samorząd województwa wspieramy od lat. To również niezwykle ważny moment dla gospodarki Pomorza Zachodniego. Logistyka i transport multimodalny należą do naszych inteligentnych specjalizacji, a firma Waimea świetnie się w nie wpisuje swoją kolejną już inwestycją. Nie mam wątpliwości, że terminal cargo pozwoli na dynamiczny rozwój wielu zachodniopomorskim firmom. – powiedział podczas oficjalnego otwarcia inwestycji marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Inwestorem jest spółka należąca do Grupy Kapitałowej Waimea Holding S.A., polska spółka deweloperska, która od blisko dekady z powodzeniem realizuje projekty parków logistycznych oraz terminali cargo na terenie całego kraju. Wśród głównych najemców obiektu w Goleniowie są WELCOME Airport Services (2 000 mkw. powierzchni) – czołowy agent handlingowy w Polsce w zakresie obsługi cargo w kilku lokalizacjach, a także OMEGAir CARGO Sp. z o.o. oferująca usługi spedycji lotniczej, morskiej oraz kolejowej (1 350 mkw. powierzchni).

– Otworzyliśmy w Polsce drugi profesjonalny i w pełni wyposażony terminal cargo, w doskonałej lokalizacji, w sąsiedztwie Portu Lotniczego w Goleniowie. Widzimy bardzo duży potencjał w naszej inwestycji, która z powodzeniem będzie obsługiwać dynamicznie rozwijającą się na Pomorzu Zachodnim branżę e-commerce. Budowanie obiektów magazynowych wokół lotnisk to światowy i europejski trend, terminale cargo zlokalizowane w sąsiedztwie portów lotniczych są ich naturalnym dopełnieniem niezbędnym do realizacji pełnego zakresu usług przewoźników lotniczych. – podkreślał na uroczystości otwarcia Prezes Zarządu Waimea Holding S.A., Andrzej Rosiński.

Inwestor nie ukrywał, że usługami lotniczego cargo szczególnie zainteresowane są firmy z branży e-commerce, dla których czas realizacji usługi jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na opłacalność i zysk. Branża przeżywa w ostatnich latach na Pomorzu Zachodnim swój złoty okres. Świadczą o tym inwestycje takich potentatów jak Amazoon, Zalando, Bestseller, czy wielu mniejszych ale uznanych firm, które z powodzeniem podbijają Internet.

– Na naszych oczach Pomorze Zachodnie staje się polskim hubem logistycznym, który coraz lepiej wykorzystuje bliskość szlaków handlowych prowadzących ze Skandynawii na Południe Europy i z Zachodu na Wschód. Zyskujemy na atrakcyjności, zyskujemy magnes przyciągający kolejnych inwestorów do regionu. – podsumował Olgierd Geblewicz.

Obsługa towarów cargo to znaczący atut rozwojowy dla Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów. W ubiegłym roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego dla regionalnych przedsiębiorców i władz lotniska wizytę w Liège, w największym porcie lotniczym cargo w Belgii i siódmym tego typu w Europie (miesięczna obsługa ponad 30 000 ton ładunków). W ubiegłym roku Port Lotniczy Szczecin-Goleniów obsłużył 598 tys. pasażerów (w 2014 roku było to 287 029 pasażerów). W ciągu ostatnich 5 lat w rozwój Portu Lotniczego Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zainwestował kwotę 20 mln zł, co przyczyniło się m.in. do rozbudowy infrastruktury, rozwoju siatki połączeń czy spłaty kredytów.

Źródło: WZP