Najlepsza przestrzeń publiczna w WZP

Konkurs o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Zachodniopomorskiego rozstrzygnięty. W gronie zwycięskich samorządów znalazło się miasto Szczecinek docenione za przepiękny pomost na jeziorze Trzesiecko oraz wspólne przedsięwzięcie zrealizowane w gminie Dobra „Dom Kota”. Komisja konkursowa wyróżniła też inwestycję w Siadle Dolnym i „Ptasi Zakątek” w Dołujach.

Siadło Dolne

Konkurs o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Zachodniopomorskiego rozstrzygany jest już po raz dziesiąty. Jego głównym celem jest budowa wizerunku województwa jako regionu aktywnego, atrakcyjnego i przyjaznego dla inwestycji oraz wspieranie i promocja dobrych praktyk. 

W tym roku o zwycięstwo w marszałkowskim konkursie walczyło 12 przedsięwzięć z gmin: Dobra, Szczecinek, Kołobrzeg, Dobra, Międzyzdroje, Połczyn–Zdrój, Karlino, Kołbaskowo, Drawno, Dębno i Szczecin. Komisja konkursowa, która obradowała w lipcu br. pod przewodnictwem Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja przyznała nagrody w dwóch kategoriach: najlepsza przestrzeń i najlepszy obiekt użyteczności publicznej.

 – Jak co roku komisja konkursowa musiała zmierzyć się z trudnym zdaniem. Wybór nie był łatwy, ale postawiliśmy nagrodzić i  wyróżnić te przestrzenie, które przyciągają turystów, są na swój sposób nowatorskie. Szczecinek i pomost na jeziorze Trzesiecko doceniliśmy za ciekawą i atrakcyjną realizację przestrzeni na styku miasta z wodą. To naprawdę wyjątkowy projekt, który pobudza turystycznie miasto i świetnie wpisuje się w założenia konkursu  – mówi  Wicemarszałek WojewództwaZachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj. 

Miasto Szczecinek za pomost na jeziorze Trzesiecko otrzymało nagrodę marszałka za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu „Rozwój szczecineckiego produktu turystycznego poprzez budowę wielofunkcyjnego pomostu stałego na jeziorze Trzesiecko”. 

W kategorii najlepszy obiekt użyteczności publicznej zrealizowany w 2018 roku zwyciężył „Dom Kota”, który powstał z inicjatywy czterech gmin: Dobra, Kołbaskowo, Police i Nowe Warpno. Obiekt zlokalizowany jest przy schronisku dla bezdomnych zwierząt w Dobrej, jako oddzielny budynek, umożliwiający odwiedzającym możliwość obserwacji przebywających w nim zwierząt.  

Dom Kota

W gronie wyróżnionych przedsięwzięć tej edycji konkursu znalazły się dwie gminy. Gminę Kołbaskowo doceniono za „Zagospodarowanie lewego brzegu Odry Zachodniej w miejscowości Siadło Dolne”. Natomiast Gmina Dobra otrzymała wyróżnienie za zagospodarowanie użytku ekologicznego „Ptasi Zakątek” w Dołujach.

Ptasi Zakątek


Wręczenie nagród i wyróżnień odbywać się w miejscu realizacji inwestycji. 

Komisja konkursowa obradowała w składzie: Tomasz Sobieraj – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Przewodniczący Komisji, Leszek Jastrzębski – Dyrektor Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, Małgorzata Oyarce Yuzzelli – Główny Projektant, przedstawiciel Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, Adam Zwoliński – Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Zachodniopomorskiego, Lechosław Czernik – przedstawiciel Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Zachodniopomorskiego, Patrycjusz Zarębski – przedstawiciel Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Zachodniopomorskiego,  Iwona Klimek-Łukaszewska – przedstawiciel Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Zachodniopomorskiego.

Źródło: WZP