SmartUp!

Nowoczesna gospodarka powstaje na styku biznesu i nauki. Jaka technologia zmieni za chwilę nasz świat? W co warto inwestować? Jak zachęcać młodych, by interesowali się nauką? Na te pytania stara się odpowiedzieć konferencja SmartUp, czyli Zachodniopomorskie Dni Przedsiębiorczości i Innowacji. W tym roku gościem specjalnym jest gen. Mirosław Różańskim, który wyjaśniał, że do popularyzacji nauki trzeba najpierw stworzyć środowisko, które jest otwarte na to co nowe.

– Polacy są bardzo chwaleni za kreatywność, słyszymy to od inwestorów. Jesteśmy jedną z najciężej pracujących nacji w Europie. Wciąż jednak opracowujemy mało patentów i rozwiązań technologicznych. Dziś to technologia daje największe przewagi w gospodarce, aby wspierać rozwój powołaliśmy nową jednostkę, Centrum Inicjatyw Gospodarczych. Najważniejszym obecnie wyzwaniem jest podnoszenie naszych kompetencji i innowacyjności. Chcemy to robić wspólnie z państwem, wyszukiwać ludzi którzy inspirują, a także budować jak najwięcej płaszczyzn współpracy. Życzę nowych kontaktów, inspirowania siebie nawzajem – zachęcał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Nauka, innowacyjność oraz kreatywność rozwijają współczesny świat, jednak aby były źródłem inspiracji nie mogą być postrzegane jako niedostępne. Jak więc popularyzować naukę? Na jakie wyzwania w dobie cyfryzacji musi dziś odpowiadać szkolnictwo, jak będą wyglądały zawody przyszłości i jak w to wszystko wpisują się zachodniopomorskie firmy. To główny zagadnienia drugiej edycji konferencji SmartUp!. Gość specjalny konferencji gen. Mirosław Różański, założyciel Fundacji Stratpoins przekonywał, że do pobudzenia kreatywności niezbędne jest dawanie przykładu, wzbudzanie zaufania, posiadanie kompetencji i obiektywizm.

– Każdy kto chce budować coś nowego musi mieć poczucie bezpieczeństwa. Niezwykle ważne jest obdarzenie takiej osoby zaufaniem. Jeśli myślimy o tym, by wprowadzać nowe rozwiązania, to musimy to robić w sposób całościowy, spójny. Najważniejsze jest stworzenie środowiska otwartego na to co nowe. Musimy dostrzegać pomysły i sprawić, by były zauważalne oraz pielęgnowane. Dzięki temu mogą być powielane, a wtedy będzie to przykład, że jeśli mamy pomysł, to wszyscy wokół mnie chcą pomóc – mówił gen. Mirosław Różański.

Wydarzenie jest tworzone na kształt platformy, poprzez którą eksperci z zakresu przedsiębiorczości i innowacji dzielą się swoją wiedzą z zachodniopomorskimi przedsiębiorcami, studentami oraz osobami zainteresowanym przemieniania swoich pomysłów w biznes.

W SmartUp! biorą udział także m.in. dr inż. Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, fizyk i założyciel Creotech Instruments dr hab. Grzegorz Brona, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, projektant i budowniczy jachtów, inżynier Andrzej Armiński, oraz prof. Ewa Szuszkiewicz z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konferencja był okazją do wyróżnienia 18 letniej Anny Aldony Skierskiej, która zaprojektowała lekkie, tanie i przystępne dla każdego kolektory słoneczne. Uczennica II LO w Szczecinie zwyciężyła w prestiżowym konkursie E(x)plory, promującym młodych naukowców.

– Moja przygoda z nauką zaczęła się w wieku 6 lat. Pytałam rodziców o wszystko, np. jak działa czajnik. Szkoła powinna budzić naszą kreatywność, pokazywać jak funkcjonujemy. W świat nauki wprowadziła mnie moja nauczycielka Jolanta Wolska. O czym marzę? Marzę o locie w kosmos – mówiła Anna Aldona Skierska.

Właśnie uczniom szkół ponadpodstawowych zadedykowano drugi dzień SmartUp! Nie zabraknie dyskusji o tym jak powinna wyglądać szkoła jutra, jakich umiejętności uczyć i jakie kompetencje budować. Specjalny wykład poświęcony sztucznej inteligencji wygłosi elektronik, informatyk i pasjonat kognitywistyki Piotr Psyllos. O swoich dokonaniach i technologiach opowiedzą także przedstawiciele takich zachodniopomorskich firm jak Tidio, Freedomes czy Idea Machines.

Organizatorem SmartUp! Zachodniopomorskie Dni Innowacji i Przedsiębiorczości Startupday / Forum innowacji jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Źródło: wzp.pl