122 mln zł dla Świnoujścia

– To druga, największa dotacja unijna w historii Świnoujścia – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Więcej otrzymaliśmy tylko na budowę tunelu. Inwestycja obejmuje przebudowę dróg Ludzi Morza, Barlickiego, Ku Morzu oraz budowę obwodnicy Bazy Las i estakady łączącej ulicę Barlickiego z drogą S3.

– Dostaliśmy właśnie informację z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, że weryfikacja naszego wniosku o dofinansowanie dla projektu „Sprawny i przyjazny środowisku dostęp do infrastruktury portu w Świnoujściu – etap I” zakończyła się pozytywnie – mówi Anna Prejzner, naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta Świnoujście. – Przygotowujemy umowę i niezbędne do niej załączniki. Spodziewamy się, że jej podpisanie nastąpi na przełomie 2019 i 2020 roku.

Cały projekt będzie realizowany w latach 2020-2022. Całkowita wartość inwestycji 143,1 mln złotych, a wartość dofinansowania 121,7 mln złotych. Łącznie do zaprojektowania i następnie wybudowania jest około 13 km dróg. Projektowanie już się rozpoczęło.

Inwestycja obejmuje przebudowę ulicy Barlickiego pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Wolińską i Dworcową, budowę nowego odcinka drogi łączącej ulicę Barlickiego z drogą S3, przebudowę ul. Ludzi Morza pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Barlickiego i nowoprojektowaną drogą (tzw. obwodnicą Bazy Las), przebudowę odcinka ul. Ku Morzu pomiędzy wjazdem na falochron wschodni a latarnią morską, budowę tzw. obwodnicy Bazy Las pomiędzy drogą krajową nr 3 a ul. Ludzi Morza.

Unijne dofinansowanie pochodzi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Źródło: swinoujscie.pl