PRACE ARCHEOLOGICZNE W OKOLICY OSTOI – OSADA SPRZED 7 TYSIĘCY LAT

– Rozpoczynam kolejny etap badań nad początkiem rolnictwa i hodowli w Gminie Kołbaskowo, 5250/5150- 4500 przed Chrystusem. Prace polegają na pełnym rozpoznaniu osad i przebadaniu reliktów chat, obejmą znaczną powierzchnię – mówi dr Marcin Dziewanowski.

Badania zrealizowane w okresie listopad 2019 – lipiec 2020 r. dostarczyły około 10 000 zabytków pozwalających opisać życie mieszkańców.

– Zestaw znalezisk składa się z żaren, płyt szlifierskich, różnych narzędzi kamiennych, zestawów narzędzi krzemiennych, w tym z krzemienia z Gór Świętokrzyskich, zestawów naczyń ceramicznych, szczątków zwierzęcych (w tym rybich), szczątków roślinnych, np. zboża, rośliny strączkowe, żołędzie, orzechy laskowe – wymienia naukowiec.

Główna część projektu badawczego poświęconego społecznościom z VI i V tys. przed Chrystusem ma zostać zrealizowana do końca 2023 r.

Kolejny etap będzie powrotem do zagadnień poruszanych w rozprawie doktorskiej Marcina Dziewanowskiego obronionej w czerwcu 2019 r.
W kolejnych latach szczególna uwaga będzie skoncentrowana na okresie IV i III tys. przed Chrystusem.

 Na pierwszym kadrze – ziarenko z pieca, na drugim – mapka miejsca badań narysowana przez Marcina Dziewanowskiego, na trzecim – groty strzał, na czwartym – replika naczynia z chaty, na kolejnych – miejsce prac, a na ostatnim zdjęciu naukowiec pokazuje płytę szlifierską.

O pracach archeologicznych prowadzonych przez dra Marcina Dziewanowskiego z Przecławia informuje także Radio SzczecinTo już jest pewne – niedaleko Ostoi pod Szczecinem (gmina Kołbaskowo) odkryto pozostałości wielkiej osady sprzed 7 tysięcy lat. Domy, których ślady odnaleziono miały po 30 metrów długości. Sama osada zajmowała kilka hektarów

Źródło: www.kolbaskowo.pl