Kongres Kreatywny Design Plus 2020

Już nie tylko słońce, morze i piasek, ale również przygody i aktywności. Ostatnie lata to dla branży turystycznej dynamiczna zmiana oczekiwań klientów. Eksperci wskazują, że kreatywność staje się jednym z kluczy do rozwoju branży, niezwykle ważnej gałęzi gospodarki Pomorza Zachodniego. Temu jak wykorzystać przemysły kreatywne i powiązać je z turystyką poświęcona będzie V. edycja Międzynarodowego Kongresu Kreatywnego Design Plus.

– Przemysły kreatywne są szansą na innowacyjne rozwiązania i pomysły, z których może korzystać regionalna gospodarka. Transfer wiedzy ze świata nauki i sztuki do biznesu może przynieść świetne rezultaty a branżą, która szczególnie może skorzystać na takiej wymianie doświadczeń jest turystyka.  Już od kilku lat widzimy, że turyści są nastawieni na wypoczynek aktywny. Takie warunki też tworzymy jako samorząd, budując chociażby zachodniopomorski szlak żeglarski czy sieć tras rowerowych. Komfort wypoczynku jest wciąż ważny, ale coraz większą rolę odgrywają wrażenia. Zachęcam do udziału w Kongresie Kreatywnym Design Plus, gdyż jest to miejsce gdzie można znaleźć zarówno dobre inspiracje jak i ciekawe pomysły – zachęca Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Międzynarodowy Kongres Kreatywny DESIGN PLUS to coroczne wydarzenie, które przybliża najnowsze trendy z zakresu kreatywnego i oryginalnego projektowania. Tegoroczna V. edycja dotyczyć będzie szeroko pojętej turystyki kreatywnej. To nowy trend, coraz częściej oczekiwany przez turystów, którzy oprócz samego wypoczynku oczekują dawki rozrywki, fascynacji czy edukacji. Te potrzeby mogą zaspokoić właśnie przemysły kreatywne, a efektem może być symbioza i wspólny rozwój tych branż.

Wydarzenie potrwa od 15 do 16 października br. Pierwszego dnia Kongresu zaplanowano szereg wystąpień obejmujących „zarządzenie doświadczeniami gości”, przybliżenie współczesnych wyzwań i trendów w turystyce, organizowanie podróży tematycznych, wykorzystanie przemysłu filmowego, czy rozwój usług turystycznych w zgodzie z etyką i środowiskiem. Dzień drugi poświęcony jest w całości warsztatom. Zajęcia obejmą tematykę tkanin strukturalnych, tworzenia mapy interesariuszy czy naturalnych kosmetyków. Warsztaty będą prowadzone w Szczecińskim Inkubatorze Kultury INKU, oraz w Akademii Sztuki w Szczecinie. Wydarzeniu towarzyszy stworzona w ramach projektu Creative Ports interaktywna wystawa „Baltic Home”, która prezentuje meble i wzornictwo użytkowe twórców znad Bałtyku.

Według szacunków Parlamentu Europejskiego w sprawie polityki UE w dziedzinie kultury i sektorów kreatywnych (2016), branże kultury i branże twórcze (CCI) stanowią bogaty zasób gospodarczy i cenne źródło dla krajów europejskich. Przemysły kreatywne są głównymi, lecz niedocenianymi narzędziami wzrostu gospodarczego, stanowiącymi 11,2% wszystkich prywatnych przedsiębiorstw i 7,5% wszystkich zatrudnionych osób w UE. Badania, z 2019 roku wskazują, że wartość ekonomiczna przemysłów kreatywnych w Polsce wynosi 10,48 bln Euro. Dla porównania wartość tego sektora w Słowenii to 2,2 bln Euro, Austrii 22 bln Euro, a Niemiec 15,85 bln Euro. Wartość ekonomiczna branży jest wysoka, to jest wykorzystana w minimalnym stopniu, gdyż wartość dodana tego sektora w Polsce stanowi zaledwie 2%, dużo mniej w porównaniu do pozostałych 5 krajów Europy Centralnej.

By wziąć udział w wydarzeniu online należy się zapisać na stronie http://designplus.net.pl/  . Rejestracja ruszy 7 października br . Ilość miejsc w warsztatach jest ograniczona m.in. z  uwagi na obostrzenia związane z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19. Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Kreatywnego Design Plus są Urząd Marszałkowski i Stowarzyszenie Media Dizajn.

Źródło: WZP