Wybrano ofertę w przetargu na zaprojektowanie obwodnicy Kołbaskowa

Informacja GDDKiA

Spośród trzynastu ofert złożonych w przetargu na zaprojektowanie obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 najkorzystniejszą została wybrana oferta firmy Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DiM ze Szczecina. Zaoferowany przez tego wykonawcę koszt przygotowania dokumentacji dla obwodnicy to 1,54 mln złotych. Jeżeli nie będzie odwołań od wyniku przetargu, to jeszcze w tym miesiącu powinna zostać podpisana umowa na opracowanie projektu budowlanego i projektów wykonawczych.

Jest to jedna z dziewięciu inwestycji przewidzianych do realizacji w województwie zachodniopomorskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dla obwodnic Gryfina w ciągu DK31 i Szczecinka w ciągu DK20 trwają już przetargi na realizację, pozostałe sześć zadań jest w trakcie prac projektowych.

Przebieg drogi został określony w wydanej w 2012 roku decyzji środowiskowej, która dotyczyła również położonej na północ obwodnicy Przecławia i Warzymic. Zadaniem projektanta będzie teraz opracowanie projektu budowlanego i projektów wykonawczych dla inwestycji oraz wykonanie badań podłoża. Realizacja projektu budowlanego umożliwi przeprowadzenie procedury uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wykonawca będzie miał 15 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego, następnie zostanie uzyskana decyzja ZRID. Ogłoszenie przetargu na budowę drogi planowane jest w 2023 roku.

Obwodnica od wschodu ominie Kołbaskowo.

DK13 łączy granice polsko-niemiecką w Rosówku z autostradą A6 i centrum Szczecina. Obwodnica Kołbaskowa w ciągu DK13 to kolejny element realizacji nowego przebiegu tej drogi. Wraz z biegnącą od autostrady A6 do Szczecina obwodnicą Przecławia i Warzymic trasa ta umożliwi całkowite wyprowadzenie pozamiejskiego odcinka tej drogi poza obszary zabudowane. Obwodnica Kołbaskowa rozpocznie się kilkaset metrów od granicy polsko-niemieckiej. Droga ominie od wschodu miejscowość Kołbaskowo i włączy się w nowy węzeł drogowy Szczecin Zachód, który przewidziany jest do realizacji w ramach obwodnicy Przecławia i Warzymic. Obwodnica Kołbaskowa będzie jednojezdniową drogą klasy GP (główną ruchu przyspieszonego).