Morskie opowieści w Morskim Centrum Nauki

Ponad 200 stanowisk interaktywnych, prezentacje, filmy, oświetlenie scenograficzne i stanowiskowe to tylko niektóre elementy wchodzące w skład wystawy stałej w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Umowę z wykonawcą, firmą Trias Avi, podpisał 10 grudnia br. dyrektor MCN Witold Jabłoński. W wydarzeniu uczestniczył marszałek Olgierd Geblewicz.

–  Morskie Centrum Nauki tworzymy po to, żeby opowiadać morskie opowieści, intrygować nimi i nasycać młodych ludzi. W ten sposób chcemy zainteresować ich nauką, morzem, fizyką, zjawiskami, które nas na co dzień otaczają. Kluczowe jest to, co będzie w środku, a dzisiaj podpisujemy właśnie umowę na urzeczywistnienie, zmaterializowane tego, co dotychczas tkwiło w głowach autorów. Cieszę się, że wygrała renomowana firma, z dużym doświadczeniem w tym zakresie. To dla nas gwarancja tego, że będziemy mieli do czynienia z ciekawymi historiami przedstawionymi w sposób niebanalny. Wszystko z myślą o mieszkańcach i turystach odwiedzających nasz region – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

–  To kolejny krok do realizacji marzenia, które precyzyjnie realizujemy. Teraz czas na wystawę. Spacerując po Łasztowni widzimy już MCN z zewnątrz. Dziś pokażemy Państwu jak budynek będzie wyglądał w środku – dodał dyrektor MCN Witold Jabłoński.

Ponad 200 eksponatów związanych z wodą i morską historią Pomorza Zachodniego wypełni powstające na szczecińskiej Łasztowni Morskie Centrum Nauki. Wśród eksponatów znajdą się m.in. symulator sztormu czy maszt sięgający od posadzki parteru do sklepienia drugiego piętra. Zwiedzający zobaczą, jak żegluje się pod wiatr, będą też mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych.

–  To centrum nauki będzie kompletnie unikalne. Nie ma takiego drugiego miejsca w Europie, które tak dobrze pokazałoby morskie opowieści. Postaramy się pokazać klimat morza, życia na morzu, trochę historii, coś o szkutnictwie. Będzie to miejsce nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Strefa zabaw w przystępny sposób dla tych najmłodszych odwiedzających pokaże zagadnienia z zakresu nauki. Jednym z ciekawszych elementów w centrum będzie potężny maszt, który zajmie trzy kondygnacje budynku. Na samej jego górze umieszczone zostanie bocianie gniazdo, na które będzie można wejść – mówił Marcin Wojczyński wiceprezes zarządu TRIAS AVI Sp. z o.o.

Sercem Centrum Nauki będzie wystawa składająca się z interaktywnych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Elementami wspomagającymi wystawę będą oryginalne obiekty, jak części jednostek pływających i ich wyposażenie, modele i makiety oraz pamiątki marynistyczne.

Motywem przewodnim centrum będzie morze, temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, ekologii, socjologii, historii czy kultury.

Wystawa stała rozmieszczona będzie na trzech kondygnacjach budynku Centrum, łącznie na ok. 3100 m2 powierzchni. Przy budynku powstanie również ekspozycja zewnętrzna – morski plac zabaw dla młodszych dzieci o wielkości ok. 50 m2.
Wystawa stała w budynku będzie podzielona na 5 stref tematycznych zorganizowanych wokół zagadnień związanych z morzem i życiem na morzu:

Parter ok. 750 m2
1. Cała naprzód! (budowa statku i proces jego projektowania i budowania, typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, własności wody i ich wpływ na jednostki pływające)
2. Chlap! (wodny plac zabaw dla dzieci: tamy, śluzy, pompy, armatki wodne; doświadczenia tłumaczące zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą)

Piętro 1. ok. 400 m2
3. Życie na morzu (zawody związane z morzem, role i zadania na statku, rybołówstwo, żeglarstwo, obyczaje i tradycje ludzi morza)

Piętro 2. ok. 1950 m2
Życie na morzu (dokończenie z piętra 1)
4. Ratunku, S.O.S.! (morze jako żywioł: woda, wiatr, lód; sposoby okiełznania żywiołu i zabezpieczania się przed nim, zapobieganie wypadkom, sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, wzywanie pomocy, życie rozbitka, akcja ratunkowa i służby ratownicze, badania podwodne)
5. Którędy do Afryki? (metody nawigacji – dawnej i dziś, podboje świata, kartografia, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków, wpływ człowieka na morza i oceany).

Zaprojektowaniem, wytworzeniem, dostawą, montażem i uruchomieniem interaktywnej wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki zajmie się firma Trias Avi.

Ma na to zadanie 21 miesięcy.  Kwota jaką otrzyma to 27 867 332,37 zł.

Zapraszamy na: www.centrumnauki.eu

Źródło: www.wzp.pl