Światowy Dzień Ziemi

W tym roku pod hasłem „Działanie na rzecz klimatu”.To hasło ma nam przypominać, że każdy z nas może dbać o środowisko. Nasze codzienne przyzwyczajenia również mają wpływ na zmiany klimatu. Zwykłe czynności, takie jak gaszenie światła przy wychodzeniu z pokoju, czy wyjmowanie ładowarki z kontaktu mogą skutecznie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Jak zatem możemy pomóc naszej planecie w 2021 roku?  

1. Segregacja śmieci – wyrzucaj odpowiedzialnie

Pamiętajmy o codziennej segregacji. Wyrzucając śmieci do poszczególnych kategorii, umożliwiamy ponowne wykorzystanie niektórych surowców lub ułatwiamy ich składowanie, ponadto segregując śmieci  wpływamy na stan ekonomiczny  naszej rodziny płacąc mniej za odpady.

2.  Chodź na zakupy z własną torbą  i listą zakupów

Pozwoli to nie tylko na zaoszczędzenie własnych pieniędzy ale przyczyni się do ochrony środowiska. Polacy dziennie wykorzystują ponad 10 mln plastikowych reklamówek a każda z nich rozkłada się 400 lat . Wyrzucamy też bardzo dużo jedzenia dlatego planujmy z głową nasze zakupy aby nie marnować jedzenia, którego produkcja  i opakowanie wpływa na środowisko. 

3. Zagrożenie pożarowe – chroń lasy  

Co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych, a także zaprószenia ognia w lesie.    

Nie zostawiajmy w lesie „pamiątek” w postaci śmieci, zachowujmy się w sposób odpowiedzialny i to my znalezione śmieci zbierzmy i wyrzućmy  do leśnego lub własnego śmietnika.

4. Susza – oszczędzaj wodę

Zastanówmy się    z perspektywy naszego gospodarstwa domowego czy możemy coś  w tej kwestii uczynić ? Naprawmy cieknące krany, wybierzmy szybki prysznic zamiast kąpieli,  nie zmywajmy pod bieżącą wodą. To tylko niektóre z czynności jakie możemy uczynić aby  zaoszczędzić wodę, nie są one trudne a mogą zdziałać wiele.

5. Nadmierny konsumpcjonizm – kupuj świadomie

Staraj się używać tego co już masz, a jeśli się zepsuje  napraw. Zamiast nowych ubrań korzystaj z tego co zostało już wyprodukowane, a jeśli już kupujesz nowe wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie.