Jak utworzymy nowy Krzywy Las?

Gdzie trafią szyszki z Krzywego Lasu? W jaki sposób pozyskuje się nasiona? Jak wyglądają komory łuszczarskie? W jaki sposób podsusza się szyszki? Czy nasiona mogą mieć skrzydła? O tym i o wielu innych fascynujących tajemnicach świata przyrody opowiadamy w kolejnym odcinku cyklu edukacyjnego „Energia Krzywego Lasu”.

Cykl ma na celu przedstawienie etapów tworzenia lasu, opierając się na procesie rewitalizacyjnym, który ma miejsce w Krzywym Lesie w Nowym Czarnowie. Pierwszy odcinek zrealizowany został w lutym i przedstawiał etap pozyskiwania szyszek z krzywych drzew w Nowym Czarnowie. Zbiór szyszek odbywa się w miesiącach zimowych, tak aby zbierać nasiona z koron drzew, kiedy szyszki są jeszcze zamknięte.

Najnowszy film zrealizowany został w wyłuszczarni nasion w Dębnie. Przedstawia kolejny etap tworzenia lasu. To właśnie tutaj trafią szyszki pozyskane w Krzywym Lesie. Poznając cykl życia drzew, chcemy przybliżyć Państwu fascynujący świat przyrody oraz działania rewitalizacyjne dotyczące odtworzenia Krzywego Lasu.

Kolejny etap edukacyjnych przygód z Energią Krzywego Lasu odbędzie się w Łobzie. Tym razem poznamy etapy tworzenia siewek i sadzonek małych sosen.

Rewitalizacja Krzywego Lasu prowadzona jest dzięki wspólnemu zaangażowaniu Gminy Gryfino, Nadleśnictwa Gryfino oraz Fundacji PGE i Grupy PGE. Fundacja PGE jest partnerem strategicznym rewitalizacji Krzywego Lasu. Projekt jest częścią programu „Lasy Pełne Energii” realizowanego w Grupie PGE od 21 lat.

Źródło: www.gryfino.pl