KION Group rozpoczyna produkcję w Kołbaskowie

KION GROUP AG otworzyła w Kołbaskowie nowoczesną fabrykę wózków przemysłowych. Zakład będzie produkował wózki widłowe z przeciwwagą dla wszystkich marek należących do segmentu KION Industrial Trucks & Services. Dotyczy to również serii modeli produkowanych dotychczas w zakładach w Europie Zachodniej. Celem jest zwiększenie ich stopnia automatyzacji i cyfryzacji. Z myślą o przyspieszeniu dostaw od przyszłego roku w Kołbaskowie produkowane będą również serie modeli wytwarzanych obecnie jedynie w Xiamen w Chinach.

Widok na  maszyny

Nowa fabryka w Polsce stanowi uzupełnienie istniejących zakładów produkcyjnych KION Group w całej Europie i będzie koncentrowała się na produktach do mniej wymagających zastosowań przeznaczonych dla klientów w regionie EMEA.
– Nowy zakład w sercu Europy to doskonała okazja do udziału w rozwoju gospodarczym tego szybko rozwijającego się segmentu rynku – mówi Gordon Riske, dyrektor generalny KION GROUP AG. – Lokalizacja w pobliżu granicy polsko-niemieckiej ma dodatkową zaletę w postaci wygodnego dostępu do doskonałej sieci dostawców.
KION Group poprzez swoje trzy silne marki, Linde Material Handling, STILL oraz Baoli, zamierza w jeszcze większym stopniu wspierać swoich klientów w rozwoju rynku intralogistycznego w regionie EMEA. Aby osiągnąć ten cel, firma zainwestowała w nowy zakład łącznie około 80 milionów euro. Do końca 2023 roku KION, jeden z największych na świecie dostawców urządzeń do przenoszenia materiałów i logistyki, planuje stworzyć w polskim zakładzie do 400 miejsc pracy.
– Na nowych pracowników czeka atrakcyjne, nowoczesne środowisko pracy. Zakład dysponuje również możliwościami zajmowania się inżynierią mechaniczną, które utorują drogę dalszemu postępowi technologicznemu – mówi kierownik zakładu Tomasz Maleszka.
Na terenie o powierzchni ok. 18 ha mieści się nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, oraz centrum administracyjne, które łącznie dysponują powierzchnią niemal 44 tys. mkw., równowartość około sześciu boisk piłkarskich. W ramach przygotowania na przyszły rozwój na nowym terenie zaplanowano również możliwość rozbudowy o powierzchni około 20 tys. mkw.  
KION Group jest jednym z wiodących na świecie dostawców wózków przemysłowych oraz rozwiązań intralogistycznych dla łańcucha dostaw. Zakres produktów i usług firmy obejmuje wózki jezdniowe, takie jak wózki widłowe i urządzenia techniki magazynowej, a także zintegrowane technologie automatyzacji i rozwiązania programowe do optymalizacji łańcucha dostaw – wraz z wszystkimi powiązanymi usługami. Rozwiązania KION Group usprawniają przepływ materiałów i informacji w zakładach produkcyjnych, magazynach i centrach dystrybucyjnych w ponad 100 krajach.
Koncern, notowany na niemieckim indeksie giełdowym (MDAX), jest największym producentem wózków jezdniowych w Europie pod względem sprzedaży w 2020 roku. W Chinach jest największym zagranicznym sprzedawcą wózków przemysłowych i trzecim w rankingu ogólnym. KION Group jest również wiodącym dostawcą technologii automatyzacji (pod względem sprzedaży w 2019 roku).
W 2020 roku na całym świecie w użyciu było ponad 1,6 miliona wózków podnośnikowych i ponad 6000 zainstalowanych systemów pochodzących od KION Group – u klientów z różnych branż i różnej wielkości na sześciu kontynentach. KION Group zatrudnia ponad 36 000 osób. W roku obrotowym 2020 KION Group osiągnęła obrót w wysokości 8,3 mld euro.

Zdjęcia z otwarcia >>

Źródło : www.kolbaskowo.pl