Dzień Bez Samochodu

Jak co roku 22 września przypada coroczny Dzień Bez Samochodu, obchodzony w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Inicjatywa ma na celu promowanie ekologicznego transportu. Rezygnacja z jazdy samochodem, w którym podróżuje często sam kierowca na rzecz komunikacji miejskiej zmniejsza emisję szkodliwych zanieczyszczeń, a tym samym chroni środowisko. Centra wielu miast w Europie z powodu zbyt dużego zatłoczenia aut są zamykane dla samochodów. W ten sposób chodniki ku radości pieszych przestają pełnić funkcję parkingów. Służby miejskie i co ważniejsze karetki pogotowia, wozy strażackie i radiowozy policyjne przy zmniejszonej liczbie docierają bez opóźnienia na miejsce wezwania.

Dla indywidualistów najlepszym rozwiązaniem jest zamiana czterech kółek na dwa. Zwiększająca się liczba rowerzystów to pozytywny trend. Sieć ścieżek rowerowych sukcesywnie wzbogaca się o nowe kilometry. Jak uczą przykłady miast zachodu Europy szczególnie na terenie Beneluksu, zastąpienie rowerami samochodów, czyni przestrzeń miejską zdrowszą i bardziej przyjazną. Dobrym przykładem wprowadzenia idei zrównoważonego transportu w życie jest Bruksela gdzie cykliści są dominującą grupą użytkowników ulic.

W celu zachęcenia do włączenia się w akcję władze miast wprowadzają w Dniu Bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją miejską. I tak komunikacja miejska w Szczecinie jest darmowa dla wszystkich., w Stargardzie kierowcy za okazaniem dowodu rejestracyjnego mogą bezpłatnie podróżować komunikacją publiczną.