PYTAMY MIESZKAŃCÓW. Jak oceniają szczecińską komunikację miejską?

Jak przemieszczamy się do pracy? Jak jeździmy na uczelnię? Czy komunikacja miejska spełnia nasze oczekiwania? Czy czekamy na Szczecińską Kolej Metropolitalną? Czy obecne w Szczecinie korki zniechęcają nas do korzystania z aut czy może nadal jest to lepsze niż jazda tramwajami i autobusami? Pytań o zrównoważony transport w Szczecinie nie brakuje. Ważne jest więc, by przygotować plan i strategie, która będzie spełniać oczekiwania jak największej grupy mieszkańców naszej metropolii.

Zapytaliśmy mieszkańców o to, co myślą o komunikacji miejskiej w Szczecinie i jakie mają wobec niej oczekiwania.

Mieszkańcy Szczecina bardzo czekają na kolej metropolitalną

Szczecin - skrzyżowanie

    Oceny komunikacji miejskiej w Szczecinie były bardzo skrajne. Od tych pozytywnych przez takie, że w mieście potrzebne są gruntowne zmiany i inwestycje np. w tabor. – Ogólnie wszystko działa w porządku, ale jak prowadzone są inwestycje na przykład na Placu Rodła to dojechać do centrum nie można i nie ma żadnego dobrego połączenia – mówi nam jedna z mieszkanek. – Najbardziej komfortowy jest samochód, ale najczęściej poruszam się komunikacją miejską – mówi kolejna mieszkanka. – Komunikacja miejska jest w porządku, jeżdżę tramwajem i nie narzekam – usłyszeliśmy od kolejnej rozmówczyni. – Nie jestem zbytnio zadowolona jeżeli chodzi o autobusy, więc jeżdżę tramwajami. Najchętniej to jednak rowerem albo na nogach – dodała inna mieszkanka.

  Wielu mieszkańców przyznało również, że oczekuje na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Ma to być ułatwienie w podróżowaniu nie tylko po Szczecinie. – Jeżdżę tramwajem, bo jest najbliżej domu, ale mogliby uruchomić też kolej metropolitalną, bo łatwiej będzie dojechać do Polic, a obecnie to jest długa i męcząca przeprawa dwoma autobusami. Zdecydowanie na to czekam – słyszymy.

  – Niektóre tramwaje powinny zwiększyć częstotliwość. Z Pomorzan do Placu Rodła jest tylko dwunastka. Czekam na kolej metropolitalną, bo pomoże w ruchu w mieście – słyszymy. – Lubię rowerem miejskim jeździć i ogólnie rowerami. Liczę na szybką kolej metropolitalną. Tramwaje ogólnie są dobrym sposobem komunikacji, ale nie zimą i nie w czasie remontów. Zmian jest tak dużo, że można wsiąść nie do tego tramwaju co trzeba i spóźnić się do pracy – mówił mieszkaniec Szczecina.

Dzieje się na ulicach i dzieje się na torowiskach

   Miasto Szczecin od wielu miesięcy aktywnie prowadzi prace inwestycyjne w zakresie przebudowy torowisk. Również prace inwestycyjne wspierane przez mechanizm Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych sprzyja poprawie atrakcyjności komunikacji miejskiej. Mowa choćby o Węźle Głębokie, który do użytku oddany został jesienią czy o Węźle Łękno, który gotowy będzie już niebawem. Wiele zmieniło się na ul. Szafera. Zmienia się również ul. Krygiera i Granitowa. Miasto przystąpiło również do remontu ul. Modrej i Koralowej, która prowadzi do Bezrzecza i miejscowości w Gminie Dobra.

  W samym Szczecinie najbardziej spektakularnym zadaniem z zakresu komunikacji miejskiej jest „torowa rewolucja”, która obejmuje przebudowę torowisk i wymianę nawierzchni w centrum miasta, m.in. Plac Rodła, Plac Żołnierza Polskiego, istotna modernizacja toczy się także na Niebuszewie. Prace remontowe trwają, a ich dynamika wymaga od mieszkańców sporej cierpliwości. Efektem końcowym będzie sprawna, bezpieczna i komfortowa komunikacja miejska.