Odcinek obwodnicy Stargardu gotowy

Po pierwszym odcinku północnej obwodnicy Stargardu, od ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej już można jeździć. To kolejna inwestycja w usprawnianie ruchu drogowego. Prace skończyły się sześć miesięcy przed planowanym terminem i kosztowały 10 000 000 zł  Jeszcze w tym roku może ruszyć budowa następnego fragmentu – od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Jednocześnie rozpoczęło się już projektowanie trzeciego odcinka – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego.

– Odcinek, którego budowa się zakończyła, jest bardzo ważnym elementem większej całości. Zmotoryzowanym mieszkańcom daje alternatywną trasę, a jednocześnie to także spory krok ku wyprowadzeniu z miasta tranzytu pomiędzy Szczecinem a Goleniowem. Kolejne fragmenty tej obwodnicy są już pewne, więc tylko kwestią czasu zostaje zdecydowana poprawa jakości przemieszczania się po całym Stargardzie – mówi prezydent Rafał Zając. Jednocześnie podkreśla, że duże znaczenie w całym projekcie mają następne części planowane do realizacji przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich, które pozwolą wyprowadzić z ulic w naszym mieście kolejne tysiące aut.

Oddany do użytku pierwszy odcinek obwodnicy północnej ma prawie 900 m długości. Poza samymi jezdniami i rondem wybudowano też chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe. Całość jest oświetlona 48 lampami LED i ma nową kanalizację deszczową. Inwestycja to także nasadzenia – prawie 200 drzew i ponad 2400 krzewów. Zachowany został również odcinek linii kolei wąskotorowej i historyczny przejazd dla takich pociągów. Na wszystkie prace pozyskaliśmy prawie 5 500 000 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W przyszłości cała obwodnica zacznie się na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przetnie ul. H. Wieniawskiego, ul. Usługową, połączy się z wybudowanym odcinkiem na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta. To pozwoli tysiącom aut dziennie omijać przejazd przez centrum. Docelowo obwodnica włączona będzie do fragmentu przygotowywanego przez GDDKiA i łączącego drogi krajowe nr 20 i 10. Dzięki temu korzyści odczują zmotoryzowani i piesi mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina, ale także Śródmieścia. Nową drogą pojadą m.in. ciężkie transporty ze Stargardzkiego Parku Przemysłowego i terenów po ZNTK.

Są szanse, że jeszcze w 2023 roku rozpocznie się budowa następnego fragmentu obwodnicy. Tym razem od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Pozyskaliśmy już na ten cel 17 000 000 zł z RzFRD. Dodatkowo przygotowywany jest projekt trzeciego odcinka – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego.