Zakończyła się budowa stacji pogotowia ratunkowego przy ul. Twardowskiego w Szczecinie

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie ma nowy adres. To ulica Twardowskiego 18. Główna siedziba WSPR jest funkcjonalna i komfortowa. W jednym miejscu znajdują się wygodne pokoje odpoczynku dla ratowników, przestronny garaż dla ambulansów, nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, nowe biura, apteka, myjnia z dekontaminacją i zaplecze techniczne dla karetek. We wtorek, 20 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji. Samorządu województwa reprezentował m.in. marszałek Olgierd Geblewicz, przewodnicząca zachodniopomorskiego sejmiku Teresa Kalina oraz członek Zarządu Stanisław Wziątek.

Nowa, główna siedziba pogotowia w Szczecinie powstała na działce o powierzchni około 1,7 ha, którą Marszałek Województwa pozyskał dla WSPR od Gminy Miasto Szczecin. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczęły się przy ulicy Twardowskiego w 2020 roku. W marcu 2021 roku podpisano umowę z generalnym wykonawcą – firmą Mirbud S.A. ze Skierniewic.

– Jestem dumny, że WSPR to najlepsza tego typu placówka w Polsce. Nasi ratownicy są bardzo dobrze wyszkoleni, we flocie pojazdów jest 140 nowoczesnych ambulansów, inwestujemy również w siedziby stacji w Szczecinie i w terenie. Dziękuję za to Panu Dyrektorowi Pałce i całej załodze liczącej 1320 osób. Dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie dłuższego procesu, który rozpoczęło poszukiwanie lokalizacji i wymiana działek z Gminą Miasto Szczecin, a następnie spięcie montażu finansowego przedsięwzięcia. Już wtedy wiedzieliśmy, że Szczecin potrzebuje dwóch siedzib, dlatego nie tak dawno powstała stacja przy ulicy Duńskiej, teraz – ta główna – przy ulicy Twardowskiego. Te zmiany zapewnią bezpieczeństwo medyczne na najwyższym poziomie. Nowy obiekt oznacza dla ratowników komfort i spokój, którego tak bardzo potrzebują, kiedy codziennie narażają swoje zdrowie, by ratować nasze zdrowie – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W ramach inwestycji powstały dwa całkowicie nowe budynki – B1 i B2. W budynku B1 znajdują się pomieszczenia biurowe dla administracji, archiwum główne, serwerownia, pomieszczenia gospodarcze, sale szkoleniowe oraz sala konferencyjna a także Centrum Symulacji Medycznych, które zostało przeniesione z filii w Międzyzdrojach. W CSM znaleźć można wysokiej wierności symulatory pacjentów, symulator przedziału medycznego ambulansu i symulator przedziału kierowcy. Ten ostatni jest nowym nabytkiem WSPR Szczecin, zakupionym w ramach polsko-niemieckiego projektu GeKoM. Ratownicy medyczni będą na nim doskonalić techniki jazdy pojazdem uprzywilejowanym. Symulator w środku wygląda i porusza się jak prawdziwy przedział kierowcy karetki – znajdują się w nim podstawowe elementy pojazdu takie jak kierownica, skrzynia biegów, hamulec czy kierunkowskazy. Obraz wyświetlany w symulatorze odzwierciedla widok, jaki obserwuje kierowca prowadzący ambulans. Dzięki temu można nim symulować jazdę pojazdem uprzywilejowanym w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych – tak aby realnie odwzorować sytuacje z jakimi na co dzień spotykają się kierowcy karetek. Ponadto w budynku B1, na drugim piętrze, znajdują się też pokoje z miejscami noclegowymi – ratownicy medyczni z innych filii w województwie oraz uczestnicy szkoleń będą mogli w nich nocować w przypadku odbywania kilkudniowych kursów.

W budynku B2 zlokalizowane są pokoje ratowników medycznych oraz lekarzy, szatnia, pokój czuwania, pomieszczenia działu farmacji oraz bieżącego uzupełniania w materiały medyczne i leki a także garaże dla ambulansów, stanowiska do mycia i odkażania karetek, pomieszczenia na odpady medyczne, pomieszczenia do naprawy sprzętu medycznego oraz magazyny bielizny i odzieży. Nie brakuje stanowisk do bieżącej obsługi ambulansów.

– Ta inwestycja ma ogromne znaczenie nie tylko dla ratowników medycznych, ale również dla mieszkańców. Teraz karetki wyjeżdżać będą do akcji w pełni przygotowane i bez korków, co skróci czas dotarcia do potrzebujących –  mówił dyrektor WSPR Roman Pałka.

Teren wokół budynków został zagospodarowany. Pojawiły się nowe ławki, stojaki rowerowe i nasadzenia. Na terenie znajduje się także 81 miejsc parkingowych (częściowo zadaszonych) z możliwością ładowania pojazdów elektrycznych. W nowej siedzibie stacjonować będzie 8 systemowych zespołów ratownictwa medycznego i dwa zespoły transportowe. Podczas jednego dyżuru na wezwania oczekiwać tu będzie blisko 20 medyków. Do nowej siedziby zostanie też przeniesionych ponad 60 pracowników administracyjnych, którzy teraz pracują w budynkach przy al. Wojska Polskiego i przy ul. Mieszka I.

– Jako młody lekarz spędziłem w karetkach kilka lat, dlatego wiem jak cieżka i odpowiedzialna jest praca na pierwszej linii kontaktu z chorym człowiekiem. Pragnę przekazać gratulacje i podziekowania za zrealizowanie tego przedsiewzięcia, które w istotny sposób poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Szczecina i regionu oraz podniesie jakośc świadczeń zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego. Słowa najwyższego szacunku i uznania kieruję do moich koleżanek i kolegów lekarzy, do ratowniczek i ratowników medycznych, pielęgniarek i pielęgniarzy oraz całego personelu Stacji, który codzeinnie z pełnym poświęceniem ratuje ludzkie życie i zdrowie. Jestem przekonany, że oddanie do uzytku nowej siedziby Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego ułatwi Państwu realizację tej misji – zaakcentował w odczytanym podczas otwarcia liście marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Całkowity koszt utworzenia nowej siedziby WSPR przy ulicy Twardowskiego 18 w Szczecinie wyniósł 56,8 mln zł. Inwestycja została  sfinansowana ze środków własnych WSPR w Szczecinie (17,3 mln zł), a także dzięki wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego (11 mln zł w ramach dotacji oraz 11 mln zł w postaci działki) oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (17,5 mln zł w ramach dotacji).

– Ta inwestycja to dowód, że wszyscy chcemy dbać o zdrowie i życie mieszkańców. Teraz pomoc będzie szybsza i lepsza. Aby robić rzeczy wielkie i dobre trzeba współdziałać, jak w tym przypadku – przyznał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby pogotowia w Szczecinie połączono z popołudniowym festynem rodzinnym, podczas którego nie zabrakło prezentacji ambulansów, pokazów pierwszej pomocy, warsztatów ekologicznych, gier oraz zabaw dla dzieci, konkursów z nagrodami i smacznych przekąsek.

Źródło :www.wzp.pl