Tunel dla rowerzystów

Tunel Fyllingsdalen jest najdłuższym na świecie tunelem dla pieszych i rowerzystów. Znajduje się w Bergen w Norwegii i biegnie przez górę Løvstakken. Tunel ma długość 2,9 km i zajmuje około 8-10 minut jazdy na rowerze i 30-45 minut na przejście. Został otwarty 15 kwietnia 2023 r. i jest częścią planu uczynienia Bergen bardziej przyjaznym dla środowiska i zrównoważonym miastem.

Tunel Fyllingsdalen to klejnot w koronie nowej, ośmiokilometrowej ścieżki rowerowej biegnącej z południa do centrum miasta. Kilka kilometrów na północ krótszy tunel Kronstad biegnie wzdłuż przebudowanego korytarza kolejowego. Rowerzysta z okolic Fyllingsdalen przejeżdża teraz przez oba tunele w drodze do centrum miasta.

W tunelu znajduje się niebieska gumowa podłoga dla biegaczy, dzięki czemu jest to idealne miejsce do biegania w deszczowe dni. W tunelu odbywają się również imprezy biegowe, takie jak Fyllingsdalen Tunnel Run, który jest wyścigiem o długości 5,8 km, który przechodzi przez tunel i z powrotem. Tunel jest otwarty dla biegaczy codziennie od 5:30 do 23:30.