Województwo Zachodniopomorskie i Szczecin wyróżnione w rankingu pisma „Wspólnota”

Po latach wyrównanej walki województwo zachodniopomorskie zajęło pierwsze miejsce w rankingu wydatków inwestycyjnych. Tym samym zdetronizowało wieloletniego lidera – podlaskie. Warmińsko-mazurskie obroniło pozycję wicelidera. Lekcję z inwestowania odrobiło woj. kujawsko-pomorskie osiągając historycznie najwyższe, trzecie miejsce.

Samorząd województwa zachodniopomorskiego może pochwalić się wyjątkowymi inwestycjami m.in. w infrastrukturę. W 2022 r. wydatki związane z realizacją zadań drogowych i „rowerowych” przekroczyły 320 mln zł. Jednym z najważniejszych projektów była rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 111 na odcinku od Stepnicy do Recławia (ponad 23 km). Biegnie ona wzdłuż Zalewu Szczecińskiego i jest alternatywą dla S3 prowadzącej nad morze. Modernizacja DW111 to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców regionu i turystów odwiedzających Pomorze Zachodnie. Wartość przedsięwzięcia to 147 mln zł. Natomiast na projekty związane z rozbudową infrastruktury dla rowerzystów w ubiegłym roku przeznaczono w regionie
29 mln zł. Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego liczy już 1100 km. Docelowo planowane jest 1,5 tys. km.

Miasto Szczecin zajęło drugie miejsce zaraz za Opolem w kategorii miast wojewódzkich..

Władze Szczecina realizują jeden z największych programów inwestycyjnych w historii miasta, m.in. przebudowano infrastrukturę tramwajową oraz drogi prowadzące do portu. Zbudowano też Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży oraz rozbudowano Stadion Miejski im. Floriana Krygiera. Z kolei władze Krakowa dumne są z budowy Trasy Łagiewnickiej wraz z linią tramwajową – koszt tej inwestycji to prawie miliard złotych. Realizacja tych projektów przypadła na czas pandemii, wojny na Ukrainie, zmian prawnych wpływających na finanse JST.

Więcej o inwestycjach naszych samorządach można się dowiedzieć: Ranking czasopisma Wspólnota za 2023r