Pomorze Zachodnie 20 lat w Unii Europejskiej

Minęło 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To okres wielu zmian w życiu codziennym, w funkcjonowaniu instytucji, to nowe szanse i perspektywy dla mieszkańców, które nie byłyby możliwe bez unijnego wsparcia. – Sięgając po eurofundusze nauczyliśmy się aktywności i odpowiedzialności za swoje otoczenie. Dziś jesteśmy społeczeństwem otwartym i świadomym własnej wartości – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Marszałek zaprasza na rodzinny festyn, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 11 maja 2024 r. W ramach festynu zaplanowano wiele atrakcji dla mieszkańców, gry i zabawy, poczęstunek, seanse filmowe oraz zwiedzanie platformy widokowej na dachu siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Przystąpienie Polski do UE przyniosło wymierne korzyści. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego podróżują wygodnie nowymi pociągami i jeżdżą po bezpiecznych drogach, korzystają z nowych technologii i ekologicznych rozwiązań.

20 lat UE

Festyn w Urzędzie Marszałkowskim

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego 20 lat w Unii Europejskiej będą mogli świętować podczas cyklu imprez. Jedną z nich jest festyn rodzinny, który odbędzie się na terenie nowoczesnej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie  11 maja 2024 r. w godzinach od 10:00 do 16:00. Wśród wydarzeń, które zaplanowano na dziedzińcu,  znalazły się m.in. animacje dla dzieci, prezentacje służb mundurowych, liczne konkursy, popcorn i poczęstunek. O możliwościach, jakie dają unijne fundusze, będzie się można dowiedzieć na stoisku przygotowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy.

Tort z okazji 20-lecia Polski w UE

O godz. 13.30 na dziedzińcu siedziby UMWZ odbędzie się wspólne odśpiewanie hymnu UE, po którym nastąpi poczęstunek tortem okolicznościowym. Podczas trwania festynu (czyli w godz. 10.00-16.00) co godzinę będzie także możliwe zwiedzanie platformy widokowej znajdującej się na dachu nowoczesnej siedziby UMWZ, z której roztacza się niezapomniany widok na niemal cały Szczecin i jego okolice.. Zwiedzanie w grupach odbywać się będzie co pół godziny.

Filmy w dawnym kinie „Delfin”

W sali dawnego kina „Delfin” zaplanowano projekcje filmu „Zupa nic” z 2021 r. (godz. 11.00) i „Nic do oclenia” z roku 2010 (godz. 14.00). Na seanse kinowe obowiązują darmowe wejściówki. Można je odbierać w naszej siedzibie UMWZ, w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich (wejście od ul. Piłsudskiego 40) w pok. nr 023 w godz. 7.30-15.30.

Atrium z atrakcjami i fotobudką

Z kolei w atrium Urzędu Marszałkowskiego (w godz. 10.00-16.00) znajdą się atrakcje interaktywne, czyli wirtualna strefa Pomorza Zachodniego, gdzie za pomocą specjalnych gogli VR będzie można m.in. przenieść się na zachodniopomorskie rzeki oraz jeziora i popływać SUPem lub kajakiem, zaplanowano animacje dla dzieci, pojawi się też fotobudka. Animacje dla dzieci, ale również strefa chillout, znajdą swoje miejsce w holu prze salą dawnego kina „Delfin”.

Eska Let’s Bike

egoroczna edycja Eska Let’s Bike odbędzie się 11 maja 2024 r., podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To wydarzenie adresowane dla cyklistów niemal w każdym wieku, zarówno dla tych, którzy pokonali już na dwóch kółkach setki, a nawet tysiące kilometrów, jak i tych, którzy dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę z jednośladem. W godz. 11:00-15:00, przy szczecińskiej Arkonce odbędzie się rowerowy rajd dla prawdziwych miłośników jednośladów w każdym wieku i o różnym doświadczeniu w poruszaniu się na dwóch kółkach. Na uczestników będą czekać liczne atrakcje, m.in.:

  • rowerowy rajd rodzinny,
  • miasteczko Radia ESKA na mecie z DJ-em i atrakcjami,
  • strefa chill-outu,
  • strefa gastronomiczna,
  • strefa dla dzieci z dmuchańcami, bańkami mydlanymi i watą cukrową,
  • atrakcyjne upominki i nagrody w konkursach,
  • fotobudka 360,
  • strefa Funduszy Europejskich.

Więcej na https://www.20lat.eu/