I Transgraniczny Festiwal Kobiet

W dziesięciu wyjątkowych miejscach Szczecina, od 3 do 10 marca 2019 r., będzie można spotkać się ze wspaniałymi, odważnymi i mądrymi kobietami funkcjonującymi w obszarze Szczecin – pogranicze – Berlin. Zaplanowano ponad 40 warsztatów i spotkań. Przed nami pierwszy taki festiwal w stolicy Pomorza Zachodniego. – Siłą mieszkańców naszego regionu jest otwartość, dlatego od lat kibicuję i wspieram wszystkie przedsięwzięcia, które przyczyniają się do wzmacniania dobrych, transgranicznych relacji. Festiwal będzie świetną okazją do dyskusji, wymiany poglądów, pomysłów na temat życia po obu stronach granicy – zachęca do udziału Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który wydarzenie objął honorowym patronatem.

Prawdziwe święto kobiet

Pomysłodawczynią i organizatorką I Transgranicznego Festiwalu Kobiet jest Monika Lesner, która we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego oraz partnerskimi instytucjami i organizacjami, przygotowuje wydarzenie. Zaplanowane warsztaty i spotkania mają łączyć doświadczenia wielu kobiet mieszkających po polskiej i niemieckiej stronie granicy. W programie nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych mieszkańców pogranicza. – Zależało mi na zorganizowaniu różnorodnego i dostępnego dla wszystkich, a więc i bezpłatnego wydarzenia, podczas którego będziemy mogli poznać odważne i mądre kobiety funkcjonujące w obszarze Szczecin – pogranicze – Berlin. To będzie prawdziwe święto kobiet, w pełni demokratyczna impreza. Zaplanowane wydarzenia podzieliliśmy na strefy, które wyznaczają główne osie festiwalu – zapowiada Monika Lesner. Festiwal rozpocznie się już 3 marca 2019 r., choć najwięcej wydarzeń zaplanowano na weekend 8 – 10 marca. To wtedy równolegle odbywać się będą spotkania, warsztaty, prelekcje w tematycznych Strefach – Słowa, Iluzji, Bliskości, Inspiracji, Buntu, Piękna. 

Co w programie?

Festiwal rozpocznie się spektaklem Teatru Kana „Projekt: Matka” (3 marca). To znane szczecińskiej publiczności przedstawienie, które w poruszający sposób podejmuje dyskusję na temat mitów osnutych wokół macierzyństwa. Natomiast od poniedziałku do czwartku (od 4 do 7 marca) Małgorzata Narożna poprowadzi w Strefie Słowa (Księgarnia FIKa) warsztaty dla najmłodszych, czytając wspólnie z nimi książkę „Dziewczynki latają wysoko” i rozmawiając na temat możliwości spełniania marzeń – bez względu na różnicujące nas cechy. Gośćmi warsztatów będą przedszkolaki z Przecławia i prawobrzeżnej części Szczecina. Księgarnię odwiedzą również dzieci z przedszkola Randow – Spatzen w Löcknitz. Warto wspomnieć, że FiKa gościć będzie w piątek, 8 marca 2019 r. pisarki – Sylwię Trojanowską oraz Dorotę Schrammek.
W piątek, 8 marca w Strefie Iluzji będzie można zobaczyć film Nadine Labaki „Dokąd teraz?” wyświetlany przez Stowarzyszenie Kamera (Aleja Papieża Jana Pawła II 17). Po seansie i dyskusji odbędą się relaksacyjne warsztaty w rytmie bossa novy prowadzone przez berlińską artystkę, Dagmarę Koronę. Następnego dnia w tym samym miejscu pojawią się bracia Paweł i Michał Kulikowie, którzy pokażą dwa filmy „Sploty jednego warkocza” oraz „Art Location”. W trakcie festiwalu Willa Fundacji Droga Wolna (ul. Ks. Piotra Skargi 32) zamieni się w Strefę Bliskości. Psycholożki, artystki i trenerki coachingu zaproponują cykl rozmów na takie tematy tak: choroba, starość, seksualność.
 W Strefie Buntu (Kolektyw Niezależne Centrum Obywatelskie) pojawią się artystki oraz działaczki na rzecz ruchów feministycznych i praw kobiet. Obejrzeć można będzie m.in. wystawę Anny Krenz „Berlińskie artefakty protestów” oraz posłuchać dyskusji na temat międzynarodowego ruchu antykobiecego. W sobotę o godzinie 10 zespół Kolektywu zaprasza na „Śniadanie mistrzyń”. Natomiast Strefę Inspiracji (Kooperatywa Łaźnia) odwiedzi Brygida Helbig – urodzona w Szczecinie berlinianka, wykładowczyni, znana pisarka nominowana do ogólnopolskiej nagrody Nike. Podzieli się ona z uczestniczkami refleksjami dotyczącymi tożsamości, na podstawie wyjątkowej książki o życiu Marii Komornickiej „Inna od siebie”. Na rozmowę z autorką zapraszamy w piątek, 8 marca o godz. 18. A po tym spotkaniu organizatorzy proponują wysłuchanie Iwony Waligórskiej, która jak nikt inny interpretuje muzyką poezję. Wykłady prozdrowotne o zróżnicowanej tematyce (dieta, schorzenia kręgosłupa, chirurgia plastyczna) oraz mnóstwo atrakcji tanecznych oraz związanych z fitnessem to propozycje dla pań w Strefie Piękna (Mediklinika w przestrzeniach PRIME Fitness Club, ul. 5 lipca 46). 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W piątek, 8 marca w ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) Grupa wokalno-teatralna Espero czytać będzie książkę Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”. Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z członkiniami grupy – niewidomymi i niedowidzącymi osobami, które udowadniają, że bariery są czymś zewnętrznym, a ograniczenia nosimy tylko w sobie. Zespół prowadzi aktorka Teatru Współczesnego, Krystyna Maksymowicz. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć w mediach społecznościowych – I Transgraniczny Festiwal Kobiet. Na część wydarzeń obowiązują zaproszenia/bezpłatne wejściówki. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania). Projekt:  FMP 0246-19 „I Transgraniczny Festiwal Kobiet”.

Źródło: www.wzp.pl