Szczecin: Program Platan

150 drzew i ponad 10 tys. krzewów, bylin i traw w formie efektownych, roślinnych kompozycji już wkrótce upiększy cztery szczecińskie dzielnice. Zgodnie z zapowiedzią Miasto kontynuuje nasadzenia w ramach programu Platan.

Tylko w ubiegłym roku, dzięki dwóm edycjom programu w mieście przybyło ok. 2500 nasadzeń: ozdobnych drzew i krzewów, które pojawiły się w ponad stu lokalizacjach. Tym razem wytypowane zostały cztery miejsca – po jednym w każdej dzielnicy, dla których stworzone zostały kompleksowe projekty zagospodarowania zieleni.

JASNA

Teren objęty programem  położony jest przy ul. Jasnej na osiedlu Słonecznym. Wyznaczona działka ma powierzchnię 6315m2 . Ze względu na położenie terenu pomiędzy ruchliwymi jezdniami, przyjęto założenie, że projektowany teren stanowić ma głównie ozdobną rabatę do oglądania z zewnątrz. Zaplanowano układ kolistych rabat o wznoszących się wysokościach.

W punktach centralnych kolistych układów najwyższe piętro zbudują drzewa: obficie kwitnące wiosną wiśnie o bordowych liściach (’Royal Burgundy’) oraz zimozielone drzewa iglaste, takie jak sosny czarne (Pinus nigra) o wysoko osadzonej koronie oraz stożkowate świerki o niebieskawych igłach (Picea pungens f. glauca). Poniżej drzew wyrosną  bordowe berberysy (’Atropurpurea’), przebarwiające się jesienią na czerwono trzmieliny (’Red Cascade’) oraz trawy ozdobne – miskanty i rozplenice, które od lata do przedwiośnia zdobić będą teren swoimi kwiatostanami.

W pasach zieleni bliżej ulicy posadzone zostaną rośliny o ozdobnym kwitnieniu, takie jak kwitnące wiosną forsycje, zakwitające w maju janowce oraz kwitnące od czerwca róże – okrywowe i róża pomarszczona. Dodatkowo kompozycję ozdobią żółtolistne tawuły (Spiraea japonica), które kwitną od lipca do września. Zimą teren zdobić będą zimozielone drzewa oraz krzew – suchodrzew chiński, a także trawy ozdobne i pozostałe na krzewach owoce, m.in.  berberysów i róż.

JEZIORKO SŁONECZNE

Projekt dotyczy dwóch obszarów: przy placu zabaw – od ul. Szeligowskiego oraz położonego po drugiej stronie jeziora, wzdłuż ulicy Dedrowskiego. Zakłada on przede wszystkim wzbogacenie terenu o rośliny zimozielone. W pasie przy ul. Derdowskiego, istniejąca zieleń uzupełniona zostanie drzewami iglastymi, które stworzą całoroczną, zieloną otulinę, osłaniając miejsce rekreacji od ruchliwej ulicy. Dobrano tu gatunki odporne na warunki miejskie, o zróżnicowanej formie – stożkowate jodły (Abies cocncolor), rosochate sosny (Pinus nigra) oraz kolorystyce – niebieskawe jodły i świerki kłujące formy niebieskiej (Picea pungens f. glauca), szarozielone świerki Engelmanna (Picea engelmanii) oraz ciemnozielone sosny.

Drzewa iglaste zastosowano również na terenie po drugiej stornie jeziora – przy placu zabaw. W grupach krzewów, zaprojektowano sosny czarne (Pinus nigra) o wysoko osadzonej koronie oraz wąskie, strzeliste świerki serbskie (Picea omorika). Korony tych drzew będą urozmaicać widok przez cały rok, także mieszkańcom pobliskich bloków przy ul. Szeligowskiego. Wiosną i latem miejsce  zdobić będą kwitnące krzewy, takie jak pigwowce (Chaenomeles), śliwy dziecięce (Prunus x cistena), lilaki (Syringa), krzewuszki (Weigela), pięciorniki (Potentilla), tawuły (Spiraea), róże (Rosa) i lawenda (Lavandula).

Nawiązując do przeznaczenia miejsca i jego „wesołego” charakteru,  okolicę  placu zabaw urozmaicono kolorystycznie, wprowadzając rośliny o różnym zabarwieniu liści. Zostanie on otoczony śliwą dziecięcą o miękkich, bordowych liściach. Powyżej wznosić się będą kuliste korony istniejących klonów odm. Globosum (Acer platanoides). Przy froncie ogrodzenia placu zabaw zaprojektowano  ten sam gatunek drzew, ale  w odmianie  Golden Globe – o żółtych liściach. Żółte liście ma również projektowana tawuła japońska odm. Goldflame (Spiraea japonica). Wszystkie rośliny zaplanowano w rabatach o swobodnym kształcie, dopasowując się do układu terenu oraz istniejących drzew.

STAW BRODOWSKI

Wzdłuż ulicy Stawowej zostaną posadzone ozdobne drzewa: głogi dwuszyjkowe o odmianie 'Paul’s Scarlet’ oraz wierzby płaczące o odmianie 'Chrysocoma’, które będą miały za zadnie zasłonić istniejącą zabudowę. Malownicze wierzby  i głogi dodatkowo dodadzą miejscu uroku i wprowadzą romantyczny klimat. W dalszej części przy zbiorniku wodnym dobrze  sprawdzą się rośliny wodne takie jak: Ligularia dentata, Ligularia przewalskii oraz trawy. Natomiast w miejscach gdzie występuje tylko trawa, dodane zostaną ozdobne byliny i trawy. W okolicy siłowni pod chmurką pojawią się również krzewy ozdobne.

WYSZYŃSKIEGO

Trawnik  przy ul. Wyszyńskiego po lewej stronie wjazdu do centrum miasta. Koncepcję zagospodarowania tego  terenu oparto na okręgach i dostosowano do istniejących już ciągów pieszych. Całość jest dopełnieniem dla paulowni, zasadzonej tam w ramach ubiegłorocznej edycji programu.  Kierując się współczesnym trendem, uatrakcyjniono szatę roślinną, proponując zarówno roślinność zimozieloną, jak i drzewa i krzewy kwitnące, byliny i trawy, których ozdobne pióropusze nadadzą całości lekkości , a do kompozycji wprowadzą ruch i dynamizm. Na tle istniejącej zielonej ściany stworzonej z lip zaproponowano wykonanie nasadzeń z hortensji o okazałych, przebarwiających się kulistych kwiatostanach. Uwagę przykuwać będą  dekoracyjne  derenie oraz rabaty pełne kwitnących latem kwiatów wieloletnich, uformowane w sposób pozwalający na wkomponowanie ławek. W celu uzyskania większej masy roślin, a tym samym pogłębienia efektu dekoracyjności, rośliny posadzone zostaną w grupach gatunkowych.

Nasadzenia rozpoczną się w najbliższych dniach. Wykona je firma Projektowanie Ogrodów „Magnolia” Rafał Łapiński za kwotę 450 tys. zł. Program Platan realizowany jest w ramach projektu Klimat dla Zdrowia, który ma na celu poprawę warunków życia i pozytywny wpływ na środowisko naturalne w mieście.

Źródło: szczecin.eu