Nowy sposób segregowania śmieci

Rusza kampania informacyjna na temat nowych zasad segregowania śmieci, skierowana do mieszkańców Szczecina.

Zmiany wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska wejdą w życie 1 lipca. Najważniejsza z nich to wprowadzenie nowej frakcji odpadów segregowanych – biodegradowalnych. Tym samym do pojemników i worków w trzech kolorach: żółtym (tworzywa sztuczne i metale), zielonym (szkło) i niebieskim (papier), dołącza na stałe pojemnik brązowy.

Niektórzy mieszkańcy domów jednorodzinnych już go znają. Dotychczas służył do gromadzenia tzw. odpadów zielonych, czyli np. trawy i liści z ogrodu. Nie był jednak obowiązkowy, a miasto zapewniało bezpłatny odbiór tym mieszkańcom, którzy zgłosili taką potrzebę. Obecnie wszyscy mieszkańcy w zabudowie jednorodzinnej, którzy deklarują selektywną zbiórkę odpadów, muszą wyposażyć się w brązowe pojemniki. Podobnie w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Tutaj jednak obowiązek ustawienia brązowych pojemników spoczywa na zarządcach.

Co będziemy do nich wrzucać? Oprócz liści i trawy powinny do nich trafiać również wszystkie tzw. roślinne resztki z naszego gospodarstwa, czyli przede wszystkim: obierki, resztki warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty, a także fusy z kawy i herbaty. Co ważne, odpadki te należy wrzucać do pojemnika luzem, bez woreczków czy innych opakowań.

Aby nikt nie miał wątpliwości jakie śmieci do jakiego pojemnika lub worka powinny trafić po 1 lipca, Miasto przygotowało kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców. Do domków jednorodzinnych trafią ulotki informujące o zmianach i nowych zasadach. Do mieszkańców domów wielorodzinnych informacje dotrą za pośrednictwem zarządców, w formie plakatów.

Dla wszystkich powstała specjalna strona internetowa: www.segregujemy.ecoszczecin.pl. Zostały tam przedstawione wszystkie frakcje odpadów z przyporządkowanymi konkretnymi przykładami śmieci, które na co dzień wyrzucamy.

Kampania prowadzona będzie również w serwisach internetowych i na portalach społecznościowych oraz w lokalnych mediach. Materiały informacyjne będą także dystrybuowane podczas miejskich imprez plenerowych, m.in. Dni Morza.

Aby zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów przypominamy również, że w ten sposób nie tylko dbamy o środowisko naturalne, ale także obniżamy swoje opłaty za wywóz śmieci.

Źródło: szczecin.eu