Już tylko godziny dzielą nas od XII Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych Pyromagic. Na Łasztowni, Wałach Chrobrego i Wyspie Grodzkiej trwają przygotowania do wydarzenia.
Cztery ekipy z Polski, Francji, Czech i Malezji uwijają się na Wyspie Grodzkiej i wykonują tak naprawdę ostatnie przygotowania do piątkowych i sobotnich pokazów. Każda z drużyn już od miesięcy ma ustalony program swojego show, a teraz musi tylko zadbać o to, aby wszystko znalazło się na odpowiednim miejscu.
Zgodnie z założeniami każdy konkursowy pokaz pirotechniczny ma trwać 15 minut. Do przygotowania podniebnego show ekipy mogą użyć około 2,5 ton ładunku, w tym do 500 kg masy pirotechnicznej. Łącznie przez dwa dni w niebo zostanie wystrzelonych około 3 tysięcy ładunków. Wszystko rozstawione jest na pasie o długości 180 m i szerokości 5 m.
– Cały spektakl jest już przygotowany tak naprawdę dużo wcześniej – mówi Ryszard Suzdalewicz, wykonawca. – Teraz nasza praca polega na odpowiednim ustawieniu ładunków, podłączeniu do systemu elektronicznego, który odpowiada za wystrzały.
W ramach konkursu pirotechniczne pokazy oceniane są m.in. za synchronizację wybuchów z podkładem muzycznym i efekty widowiskowe. Każda pokaz konkursowy jest podzielony na dwa etapy. W pierwszym zespoły muszą zaprezentować show do wskazanego przez organizatorów tła muzycznego.
– W tym roku będzie to Jezioro Łabędzie Piotra Czajkowskiego – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – Pozostała część spektaklu może odbywać się do dowolnej muzyki. Pokazy oceniane są przez pięcioosobowe jury, w którym zasiądzie m.in. Bruno Gergini, organizator jednego z największych festiwali pirotechnicznych w Europie, a mianowicie w Cannes we Francji.
Pierwszy pokaz już w piątek o godz. 22.20
W tym roku wzorem działań praktykowanych we m.in. Włoszech, Hiszpanii i Francji w czasie pokazów pirotechnicznych, w celu zredukowania negatywnego wpływu na ssaki i ptaki przebywające w okolicy zostaną przygotowane tzw. strzały ostrzegawcze.
Komunikacja ostrzegawcza zostanie przeprowadzona w trzech etapach, rozpocznie się na 15 minut przed pierwszym pokazem i będzie polegała na odpaleniu odpowiednio 1, 2 i 3 strzałów w odstępach 5 minutowych.
Publiczność też wybierze swojego faworyta
Podobnie jak w poprzednich latach uruchomiony zostanie plebiscyt na Nagrodę Publiczności Pyromagic 2019. Celem głosowania jest wyłonienie przez publiczność zwycięskiej drużyny spośród zaprezentowanych podczas festiwalu pokazów. Głosowanie trwać będzie od 9.08. od godziny 22:00 do 10.08.2019 do godziny 22:45.
Aby przystąpić do plebiscytu uczestnik głosowania powinien wysłać wiadomość SMS pod numer 7168 o treści: pokaz.cyfra będąca numerem danej drużyny, odpowiednio: Pokaz.1 – Global 2000 – Malezja; Pokaz.2 – Tarra – Czech Republik; Pokaz.3 – ArtEventia – Francja. Koszt wysłania jednej wiadomości SMS pod numer 7168 wynosi: 1,23 zł z VAT (1,00 zł + 23%VAT).
Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 10.08.2018 roku o godz. 23:15 przed pokazem pirotechnicznym organizatora i po ogłoszeniu przez jury kolejności zajętych przez ekipy uczestniczące miejsc w „PYROMAGIC 2019”.
Źródło: szczecin.eu