„Chodźcie z nami”

„Chodźcie z nami” to hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Ciało człowieka jest stworzone do ruchu, tymczasem współczesnemu człowiekowi trudno jest znaleźć czas dla aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia powoduje wiele problemów zdrowotnych, a miasta, które promują aktywną formę transportu, czyli np. pieszo lub na rowerze, uważane są za bardziej atrakcyjne, z mniejszymi korkami i wyższą jakością życia. Badania pokazują, że rowerzyści żyją średnio 2 lata dłużej, biorą o 15% mniej zwolnień lekarskich, natomiast 25 minut żwawego chodu dziennie może dodać nawet 7 lat życia! Chodźcie z nami we wrześniu i odkryjcie jakich korzyści możecie doświadczyć!

Plan Tygodnia:

Codziennie 12:00 – 18:00:
działania edukacyjne na placu Orła Białego; praktyczne szkolenia dla rowerzystów, w ruchu ulicznym; testowanie prototypu mebli miejskich stworzonych dla seniorów przy ich współudziale.
———————

PONIEDZIAŁEK 16.09.2019

Godz. 18:00, pl. Orła Białego:
Parada pieszych
Start pl. Orła Białego, koniec pl. Armii Krajowej.
Piesza masa krytyczna, podczas której rozwiniemy ogromne, symboliczne przejście dla pieszych pod Urzędem Miasta a także zrewitalizujemy trawnik na jednej ze szczecińskich ulic.
———————

WTOREK, 17.09.2019

Godz. 07:00 – 09:00 oraz 15:00-17:00, pięć punktów miasta:
Wielkie liczenie rowerzystów. Coroczne badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście prowadzone przez wolontariuszy stowarzyszenia Rowerowy Szczecin.

Godziny popołudniowe, pl. Orła Białego.
Seniorzy kontra smog
Akcja antysmogowa prowadzona przez szczecińskich seniorów.
Do przygotowania scenariusza akcji zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina, którzy mają co najmniej 60 lat.
Na 20 autorów najciekawszych propozycji działania czekają nagrody.
———————

ŚRODA, 18.09.2019, pl. Orła Białego

Szczecin w 15 minut
Jak w praktyce działa zrównoważona mobilność w Szczecinie? Sprawdźmy to. Zapraszamy wszystkich do udziału w zabawie – eksperymencie. O wyznaczonej godzinie wyruszymy z placu Orła Białego w różnych kierunkach, aby po 15 minutach się zatrzymać i w ten sposób wyznaczyć zasięg różnych środków transportu w promieniu 15 minut od placu. Do udziału zapraszamy pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów oraz osoby poruszające się komunikacją zbiorową.
———————

CZWARTEK, 19.09.2019

Godz. 07:00 – 09:00 oraz 15:00-17:00, pięć punktów miasta:
Wielkie liczenie rowerzystów. Coroczne badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście prowadzone przez wolontariuszy stowarzyszenia Rowerowy Szczecin.

Od wczesnych godzin popołudniowych, pl. Orła Białego
Prezentacja mebli miejskich zbudowanych w odpowiedzi na potrzeby seniorów i przy ich współudziale.

Godziny popołudniowe
Konferencja „Zdrowe miasta”
———————

PIĄTEK, 20.09.2019

Godz. 18:00, pl. Orła Białego:
Wielki przejazd rowerowy
Zaapelujemy do Prezydenta Miasta oraz Radnych o budowanie infrastruktury rowerowej w Szczecinie. Pamiętacie comiesięczne masy krytyczne? – Wracamy do korzeni! Trasa przejazdu obejmie ulice, na których zrezygnowano z budowy infrastruktury rowerowej.

SOBOTA, 21.09.2019

10:00 – 18:00, pl. Orła Białego oraz kilka punktów w mieście:
Organizatorzy chcą aby finał ETZT w Szczecinie, zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznych obchodów, był świętem pieszych.
Dlatego symbolicznie świętować będziemy zwrócenie pieszym przestrzeni miejskich zajmowanych wcześniej przez parkujące samochody. W miejscu byłego parkingu na placu Orła Białego stworzymy przestrzeń do różnych aktywności. Będą artystyczne zabawy rodzinne, miejskie enklawy spokoju i relaksu a być może i tańce. W różnych częściach miasta zaprosimy mieszkańców, aby na ulicy poczuli się jak u siebie w domu a zaskakujące punkty – niespodzianki sprowokują do refleksji na temat jakości życia w mieście. Więc chodźcie z nami!

Źródło: Rowerowy Szczecin