W najbliższy weekend odbędzie się drugi szczeciński turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego – Ultra Gryfus 2019. Wydarzenie organizują wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.
Partnerem wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, dzięki czemu odprawa, start, meta i dekoracja zwycięzców zawodów odbędą się w jednym z najpiękniejszych miejsc w stolicy Pomorza Zachodniego – na Łasztowni w Szczecinie.
Uczestnicy ultramaratonu pokonają około 250 kilometrów jadąc przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech oraz Pomorze Zachodnie w Polsce. Zawodnicy będą starować w grupach 10 osobowych co 5 minut. Kolarze mają limit czasowy 17 godzin na pokonanie dystansu. Zawody będą obsługiwać sędziowie z Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego.
Ultramaraton odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina – Piotr Krzystka. Organizatorzy do startu w zawodach zaprosili zarówno regularnie trenujących kolarzy jak i rowerzystów dla których będzie to pierwsza w życiu okazja do przekroczenia magicznej granicy 200 km. Zawody mają na celu popularyzację kolarstwa oraz turystyki rowerowej, ale przede wszystkim promocję Szczecina i Pomorza Zachodniego. W tegorocznej edycji wydarzenie poza zawodnikami z Polski wezmą udział także zawodnicy z Niemiec.
Wydarzenie może się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz wsparciu finansowemu od wielu instytucji oraz firm. Dzięki głosom oddanym przez mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w Budżecie Obywatelskim w ramach Programu Społecznik, Fundacja otrzymała środki z budżetu naszego województwa. Organizatorzy otrzymali także dotację z miasta. Organizację zawodów wsparły także firmy: DGS Poland, Polskie Terminale, Klaster Pomorza Zachodniego, Berlin Döner Kebap oraz Cukiernia Nova.
– Zależy nam aby Ultra Gryfus zagościł na stałe jako wydarzenie sportowe w kalendarzu imprez naszego regionu. Cieszymy się, że po zeszłorocznym sukcesie wydarzenia mogliśmy podwoić ilość startujących zawodników. Dodatkowo po raz pierwszy wystartują zawodnicy z Niemiec. Wyróżnikiem naszego ultramaratonu jest jego aspekt turystyczny gdzie zawodnicy, którzy będą jechać po trasie muszą na chwilę się zatrzymać w charakterystycznych miejscach, które wskazaliśmy i wykonać tam fotografie. Jak również jesteśmy przygotowani by trasę przyjechały osoby, które potrzebują więcej czasu i będą poruszać się tempem turystycznym średnio ok 20km/h. Punkty żywieniowe jak i meta będzie otwarta tak długo by tacy zawodnicy mieli pełne zabezpieczenie i bezpiecznie dotarli do mety – powiedział Wojciech Marciniak, organizator i dyrektor zawodów.
– Bardzo się cieszę, że dzięki zaangażowaniu tak wielu wolontariuszy oraz środkom pozyskanym z budżetu województwa zachodniopomorskiego w ramach programu Społecznik, dotacji od Miasta Szczecin oraz wsparciu od sponsorów możemy wspólnie zorganizować pierwszy szczeciński ultramaraton rowerowy. Bez wątpienia brakowało takiego wydarzenia w Szczecinie. Bezinteresowność i ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz wsparcie od instytucji i firm sprawiło, że także Szczecin ma swój ultramaraton – powiedział Paweł Malinowski, prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.
Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest organizatorem największych wydarzeń turystyki rowerowej organizowanych na Pomorzu Zachodnim i dotychczas skupiał się przede wszystkim na turystyce oraz działalności edukacyjnej i charytatywnej. Klub organizuje co roku m.in. dwudniowy rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, który w tym roku zgromadził przeszło 400 miłośników turystyki rowerowej z Pomorza Zachodniego, Śląska, Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz innych regionów Polski.
Gryfus jest organizatorem wielu rajdów rodzinnych w których uczestniczy każdorazowo kilkuset miłośników jazdy na dwóch kółkach (od najmłodszych po najstarszych). Szczeciński klub we współpracy z policją i ratownikami medycznymi prowadzi szkolenia i działania edukacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa oraz bardziej świadome uczestnictwo rowerzystów w ruchu drogowym. Gryfus organizuje także akcje charytatywne oraz co roku włącza się w ogólnopolskie akcje charytatywne takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy Szlachetna Paczka.
Od kilku lat prężnie rozwija się w klubie sekcja sportowa, która odnosi coraz większe sukcesy w amatorskich zawodach sportowych w całej Polsce. Zawodnicy reprezentujący Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus niemal z każdych zawodów wracają z masą pucharów i prezentują z roku na rok coraz lepsze wyniki. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom członków i sympatyków klubu jak i korzystając z wieloletniego doświadczenia w organizacji wydarzeń skierowanych do środowiska rowerowego, w ubiegłym roku Fundacja podjęła decyzję o organizacji pierwszego szczecińskiego turystycznego ultramaratonu rowerowego. Organizatorzy są przekonani, że wydarzenie to ściągnie do Szczecina wielu miłośników amatorskiego ściągania się nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale także z innych regionów Polski oraz Niemiec.
Źródło: szczecin.eu