Przetestuj regionalną grę planszową

Dlaczego zamiast auta warto wybrać pociąg, autobus czy rower? Czym jest zrównoważony transport? Poznaj atrakcje turystyczne Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego z rodziną Mobilków. Dowiedz się, gdzie mieszkał król Danii Harald Sinozęby albo gdzie znajduje się najstarszy kościół na Pomorzu Zachodnim. Do wspólnej zabawy zaprasza Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Założenia gry będzie można poznać 21 września 2019 r. na placu Orła Białego w godz. 11-14 w trakcie  Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

– Podstawa do opracowania gry był jeden z wniosków z projektu „LAST MILE – Zrównoważona mobilność na obszarze ostatniej mili w regionach turystycznych”, mówiący o niewielkiej świadomości społecznej zagadnień związanych ze zrównoważonym transportem czy mobilnością. Dotyczy to zarówno szczebli decyzyjnych, jak i mieszkańców czy turystów. Brak programów i akcji edukacyjnych w tym obszarze sprawia, że w wielu przypadkach użytkownicy nie wiedzą, że mają wybór – mówi Ewa Buszac-Piątkowska z zespołu projektu LAST MILE w biurze RBGPWZ.

Gracze w trakcie rozgrywki będą mogli poznać zalety podróżowania koleją, autobusem czy rowerem. Poznają też atrakcje turystyczne Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego i związane z nimi ciekawostki. Dowiedzą się gdzie mieszkał król Danii Harald Sinozęby lub gdzie można spotkać derkacza i chruściela. 

Zawodnicy, używając kart-biletów będą przemieszczać się po planszy-mapie różnymi środkami transportu, biorąc udział w wyścigu o zdobycie kompletu czterech atrakcji. Gra dedykowana jest graczom w wieku od 10 do 110 lat.

Spotkanie, podczas którego będzie można spróbować swoich sił w prototypowej wersji gry odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Po ukończeniu wszystkich prac projektowych, gra będzie dostępna w darmowej wersji cyfrowej (np. do samodzielnego wydrukowania). Równocześnie trwają prace nad wydaniem edycji papierowej.

Finalna wersja gry powinna  być gotowa jeszcze w tym roku.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowany jest co roku w dniach 16 – 22 września z inicjatywy Komisji Europejskiej. Celem kampanii jest zachęcanie miast i gmin do wprowadzania i promowania zrównoważonego transportu oraz zachęcanie mieszkańców do zmiany ich zachowań komunikacyjnych na bardziej ekologiczne i prozdrowotne. Nieodłącznym elementem Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest Dzień bez Samochodu, podczas którego miasta wyłączają z ruchu samochodowego określoną przestrzeń miasta (plac, ulice), oddając ją tym samym pieszym i rowerzystom lub wprowadzają darmową komunikację miejską. 

Organizatorem szczecińskiej kampanii ETZT jest w tym roku stowarzyszenie Rowerowy Szczecin.

Więcej informacji o projekcie LAST MILE:
• http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/transport-elastyczny-odpowiedzia-na-potrzeby-turystow-i-mieszkancow-podsumowanie-last-mile
oraz na stronie projektu:
• http://rbgp.pl/projekt-last-mile/

Źródło: WZP